Kosiarka akumulatorowa – o czym trzeba pamiętać przed zakupem?

Kosiarka akumulatorowa to świetna alternatywa dla osób, które cenią sobie mobilność spalinówek i cichą pracę urządzeń elektrycznych. Zanim jednak zakupimy wybrany model, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą znacząco wpłynąć na późniejsze użytkowanie kosiarki. Jakie zalety posiada kosiarka akumulatorowa i jak ją wybrać?

Kosiarka akumulatorowa – jakie ma zalety?

W przypadku kosiarek akumulatorowych najważniejszą zaletą jest ich mobilność. W odróżnieniu od modeli elektrycznych nie posiadają przewodu elektrycznego, który znacznie ogranicza możliwości urządzenia. Można je więc stosować na nieco większych terenach. Choć nie są tak wydajne jak kosiarki spalinowe, na rynku coraz częściej znajdziemy modele wyposażone w baterię, która wystarcza na skoszenie nawet 500 m² trawnika.

Dlaczego kosiarki akumulatorowe mogą być świetną alternatywą dla spalinowych? Przede wszystkim ze względu na cichą pracę oraz brak emisji szkodliwych spalin do środowiska. Ponadto są również tańsze oraz mają niższe koszty eksploatacji. Jeśli chodzi o narzędzie ogrodowe, są one świetnym wyborem dla wielu użytkowników.

Jak wybrać kosiarkę akumulatorową?

W przypadku urządzeń tych akumulatorowych jedną z ważniejszych kwestii będzie właśnie wybór odpowiedniego akumulatora. Kosiarka akumulatorowa to urządzenie zasilane najczęściej baterią litowo-jonową. Jej wielkość będzie miała wpływ na długość pracy na jednym naładowaniu. Jeśli posiadamy mały lub średni trawnik, możemy postawić na pojemność od 2 do 4 Ah. Przy większych trawnikach musimy jednak wybrać coś bardziej wydajnego – najlepiej z baterią od 5 do 7 Ah.

Na wydajność koszenia wpływ ma również szerokość robocza, czyli szerokość obszaru, który jednorazowo zostanie skoszony przez ostrza. Wiadomo, że im większa szerokość, tym szybciej będziemy mogli wykonać pracę. Aby jednak zadecydować o tym, jak dużą szerokość koszenia wybrać, warto zastanowić się, jakiego rodzaju trawnik mamy. Czy jest to jeden wielki i pusty obszar? Czy może będziemy musieli manewrować między różnymi rabatkami, oczkiem wodnym czy ogrodowymi meblami? W pierwszym przypadku sprawdzi się większa szerokość robocza, w drugim lepiej wybrać węższe urządzenia.

Wpływ na wydajność urządzenia oprócz pojemnej baterii może mieć również moc silnika. Do wyboru mamy zwykle silniki o mocy od 36 do 60 W.

Kosiarka akumulatorowa – dodatkowe parametry i funkcje

Podstawowe kwestie mamy już za sobą. Równie istotną rzeczą będzie również obecność kosza na trawę. Eliminuje on konieczność grabienia podwórka po wykonanej pracy. Niektóre kosiarki mają również funkcję mulczowania, czyli rozrzucania rozdrobnionej, skoszonej trawy, która nawozi glebę. Przy wyborze urządzenia pod uwagę warto wziąć również możliwość regulacji wysokości cięcia, która pozwoli nam uzyskać trawnik o odpowiedniej wysokości.

Jeśli chodzi o narzędzia akumulatorowe, dla wielu osób jednym z ważniejszych parametrów będzie też szybkość ładowania baterii. Od niej będzie zależeć, jak długo będzie trwało skoszenie całego trawnika, gdy zabraknie nam energii np. w połowie pracy.

Na koniec sprawdźmy również liczbę akumulatorów w zestawie. Niekiedy dostępny jest tylko jeden akumulator, ale czasami możemy kupić urządzenie od razu z dwoma bateriami. Dzięki temu w razie zużycia baterii nie będziemy musieli czekać, aż nasza bateria ponownie się naładuje, ponieważ po prostu wymienimy ją na drugą.

Znajomość tych wszystkich kwestii pozwoli nam wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb naszego trawnika.