Nagrody kulturalne Winobrania w Zielonej Górze nagrodziły artystów i pięciu honorowych obywateli

Podczas Winobrania pałac książęcy w Zatoniu zamienił się w scenę uhonorowań: nagrody kulturalne miasta przyznane artystom i twórcom, a także pięcioro nowych honorowych obywateli Zielonej Góry – lista wyróżnionych robi wrażenie.
- Zielona Góra wręcza nagrody kulturalne i tytuły honorowe podczas Winobrania
- Poznaj laureatów nagród kulturalnych i nagród zespołowych Zielonej Góry
Zielona Góra wręcza nagrody kulturalne i tytuły honorowe podczas Winobrania
Tradycyjna sesja rady miasta w czasie Winobrania stała się okazją do uhonorowania osób i instytucji, które przez lata wzbogacają życie kulturalne Zielonej Góry i regionu. Uroczystość odbyła się w pałacu książęcym w Zatoniu, a wybór laureatów przeprowadziła komisja powołana przez Prezydenta Miasta. Kapituła przyznała nagrody zarówno indywidualne, jak i zespołowe.
„Praca wyróżnionych dziś osób, pełna oddania i twórczej odwagi, sprawia, że nasze miasto staje się miejscem wyjątkowym - przestrzenią, w której kultura łączy ludzi, buduje wspólnotę i otwiera nas na nowe perspektywy” - Marcin Pabierowski.
Podczas gali rada miasta powiększyła też grono honorowych obywateli Zielonej Góry. Tytuły otrzymali: Halina Maszkiewicz, Tadeusz Dobosz, Adam Bagiński, Eleonora Szymkowiak oraz Zbigniew Izdebski.
Poznaj laureatów nagród kulturalnych i nagród zespołowych Zielonej Góry
Nagrody indywidualne Prezydenta Miasta trafiły do osób reprezentujących różne dziedziny sztuki i kultury:
Helena Bondyra - od 34 lat związana z Lubuskim Teatrem; jako kierowniczka działu technicznego odpowiada za stronę techniczną przedstawień, od rekwizytów po infrastrukturę sceny, współpracując z krawcowymi, garderobianymi, akustykami, elektrykami i montażystami.
Iwona Kusiak - absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, autorka sztuk teatralnych dla dzieci i dorosłych, słuchowisk, adaptacji i tekstów piosenek; jej dramaty wędrują na sceny krajowe i zagraniczne, monodram „Nadbagaż” był prezentowany m.in. w Nowym Jorku, Bostonie, Berlinie, Londynie.
Aldona Reich - pisarka powieści i opowiadań o tematyce społeczno-obyczajowej, sensacyjnej i kryminalnej; autorka recenzji i felietonów, zawodowo redaktor i korektor w Oficynie Wydawniczej UZ; jej powieść „Dwunasty” przez 15 tygodni znajdowała się w pierwszej piątce portalu Legimi.
Krzysztof Fedorowicz - autor wierszy, esejów, reportaży i powieści; czterokrotny laureat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego; w 2021 jako jedyny Lubuszanin dotarł do finału Nagrody Literackiej Nike za powieść Zaświaty; w 2025 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana „Kos” za tom Zimowe cięcie winorośli; prowadzi winnicę Miłosz w Łazie koło Zielonej Góry.
Łukasz Rostkowski (L.U.C.) - kompozytor, producent muzyczny, autor tekstów i wokalista; twórca projektów łączących różne gatunki muzyczne, autor edukacyjnego cyklu historycznego „ZrozumiećPolskę” nagrodzonego Paszportem Polityki; w 2015 założył REBEL BABEL ENSEMBLE, międzynarodowy big band zrzeszający muzyków z 16 krajów.
Oskar Zięta - rzeźbiarz i kowal stosujący technologię FiDU do formowania metalu za pomocą powietrza; autor kultowego krzesła plopp, prezentowany na wystawach światowych; w mieście stoi jego rzeźba Generacje, symbolizująca rozwój, innowacje i tradycje Zielonej Góry.
Przyznano także nagrody zespołowe, które doceniły pracę organizacji działających na rzecz młodych twórców oraz promocji kultury:
Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” - organizacja zrzeszająca doświadczonych muzyków, aktorów i pedagogów, koncentrująca się na wsparciu młodych talentów, szczególnie z małych miejscowości; fundacja wydała 18 płyt w latach 2008-2025, z ponad 190 piosenkami wykorzystywanymi przez uczniów, nauczycieli i instruktorów w całej Polsce.
Kabaret Hrabi - grupa założona w 2002 roku przez Łukasza Pietscha, Tomasza Majera i Dariusza Kamysa; w jej historii brała udział zmarła w lipcu Joanna Kołaczkowska; kabaret jest istotną częścią Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego i znany z inteligentnego humoru oraz subtelnej gry aktorskiej.
Kabaret Jurki - zespół z 30-letnim dorobkiem, w składzie Agnieszka „Marylka” Litwin-Sobańska, Przemysław „Sasza” Żejmo i Marek Litwin; łączy formy tradycyjne z nowoczesnymi tematami i improwizacją na scenie, co czyni każdy występ żywym i nieprzewidywalnym.
Fundacja Tłocznia - organizacja działająca na rzecz ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa Zielonej Góry, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji winiarskich; w ciągu 5 lat zorganizowała dziewięć edycji Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, poszerzając program o spotkania autorskie, koncerty filmowe, promocje książek, pokazy filmowe oraz kiermasze rękodzieła i produktów regionalnych.
Relację z gali opublikował Urząd Miasta Zielona Góra. Fotografia z wydarzenia: Władysław Czulak. (ah)
Na podstawie: UM Zielona Góra
Autor: krystian