Zimowe ciemności na drogach - policja przypomina o światłach i odblaskach

Reflektory zabrudzone błotem pośniegowym i przepalone żarówki sprawiają, że pojazdy bywają prawie niewidoczne. Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze apeluje o regularne kontrole oświetlenia i używanie elementów odblaskowych przez pieszych.
Sprawne oświetlenie pojazdu poprawia ocenę sytuacji na drodze i daje kierowcy czas na reakcję. W tekście Policji wskazano, że brak świateł, przepalone żarówki czy niesprawne reflektory znacząco ograniczają widoczność, zwłaszcza podczas opadów deszczu, śniegu lub mgły.
Niebezpieczne są także źle ustawione reflektory. Zbyt wysoko skierowane światła mogą oślepiać innych kierowców i prowadzić do utraty orientacji. Policja przypomina o konieczności kontroli ustawienia świateł po wymianie żarówek lub naprawach zawieszenia pojazdu.
Zimą reflektory szybciej się brudzą. Błoto pośniegowe, sól i kurz ograniczają ich skuteczność, dlatego regularne czyszczenie lamp to zalecany nawyk. Policja zwraca też uwagę na dobór świateł do warunków - światła mijania po zmroku, światła przeciwmgielne w czasie mgły oraz używanie świateł drogowych jedynie wtedy, gdy nie oślepiają innych uczestników ruchu.
Apel dotyczy również pieszych. W komunikacie wskazano, że odblaski sprawiają, iż pieszy jest widoczny z odległości nawet kilkuset metrów, podczas gdy bez nich kierowca może zauważyć go dopiero w ostatniej chwili. To prosty element, który zwiększa bezpieczeństwo po zmroku.
Informacje przekazała młodszy aspirant Anna Baran z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
na podstawie: Policja Zielona Góra.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa B) – 21. kolejka: Olimp AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego – ENEA WKS Grunwald Poznań II 36:25](/images/mecz/thumbnails/olimp-azs-uniwersytetu-zielonogorskiego-enea-wks-grunwald-poznan-ii-28032026-3625.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa B) – 21. kolejka: Olimp AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego – ENEA WKS Grunwald Poznań II 36:25

Kozzi wraca w jubileuszowej odsłonie i znów połączy dwa miasta

W Babimoście wielkanocne śniadanie zamieniło projekt w prawdziwe spotkanie ludzi

W Sulechowie mali sportowcy pokazali, jak wiele daje wspólna rywalizacja

Nowa chorągiew i wojskowa defilada przyciągnęły uwagę podczas święta pułku

Remont Waryńskiego może zmienić ruch na jednej z ważnych ulic Zielonej Góry

Dawny kościół w Babimoście dostanie drugie życie za ponad 6,9 mln zł

Budżet 2026: Dlaczego równanie AI Search = Strategia marketingowa 2026 zamyka dyskusję o przyszłości SEO?

W Santoku ruch przeniósł się na most tymczasowy, a stary wkrótce zniknie

Młodzi muzycy znowu zagrają dla Laury w Starym Kisielinie

Parki, lasy i parkingi – Zielona Góra rusza do sprzątania z czterech stron

Młodzi teatromani znów dostaną swoją scenę - rusza nabór do przeglądu

Aleja Słowackiego odsłania dawne oblicze Zielonej Góry sprzed stu lat

