Policyjna hala przy Strzeleckiej przejdzie wielką przebudowę

Policyjna hala przy Strzeleckiej przejdzie wielką przebudowę

FOT. Urząd Miasta

W hali przy ul. Strzeleckiej przez lata czuć było sportowy wysiłek i ciężar codziennych szkoleń. Teraz ten dobrze znany obiekt w Zielonej Górze ma wejść w zupełnie nowy etap – już nie jako zużyta sala, lecz nowoczesne centrum dla policjantów z całego regionu. Inwestycja nie ograniczy się do odświeżenia ścian. Zmieni się niemal wszystko: od sal wykładowych, przez zaplecze noclegowe, aż po teren wokół budynku.

  • W środku powstaną sale, pokoje i zaplecze dla kadry
  • Hala sportowa ma znów stać się miejscem intensywnych treningów
  • Szkolenia zostaną w Zielonej Górze, a potrzeba jest spora

W środku powstaną sale, pokoje i zaplecze dla kadry

Modernizacja przy ul. Strzeleckiej ma objąć pełną przebudowę ośrodka dydaktyczno-sportowego. Policja zapowiada, że to będzie znacznie więcej niż zwykły remont, bo obiekt ma zachować swoją funkcję szkoleniową, ale działać już w zupełnie innym standardzie.

W części dydaktycznej przewidziano:

  • trzy nowoczesne sale wykładowe,
  • systemy informatyczne do zajęć z zakresu informatyki i łączności policyjnej,
  • 20 pokoi noclegowych z łazienkami,
  • pomieszczenia biurowe dla kadry dydaktycznej.

To ważna zmiana nie tylko dla samych funkcjonariuszy, ale też dla organizacji szkoleń. Zamiast rozpraszać kursantów po różnych punktach, policja będzie mogła prowadzić część zajęć i zakwaterowanie na miejscu, co zwykle porządkuje cały cykl szkoleniowy i skraca logistyczne przesiadki między miastami.

Hala sportowa ma znów stać się miejscem intensywnych treningów

Najmocniej zmieni się także część sportowa, która dla wielu osób kojarzy się z dawną funkcją tego miejsca. Po przebudowie mają tam działać nowa hala sportowa, dwie sale treningowe oraz siłownia z pełnym zapleczem sanitarnym. Policjanci będą korzystać ze sprzętu do treningu funkcjonalnego, potrzebnego do utrzymania sprawności w służbie.

W budynku ma pojawić się również winda, dzięki czemu obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To detal, który w praktyce przesądza o tym, czy centrum szkoleniowe będzie odpowiadać współczesnym standardom, a nie tylko ładnie wyglądać na wizualizacji.

Zmiany obejmą też otoczenie kompleksu. W planach są:

  • odnowienie charakterystycznego muru od strony ul. Strzeleckiej,
  • nowe ogrodzenie,
  • brama wjazdowa,
  • monitoring,
  • oświetlenie,
  • uporządkowanie zieleni wokół budynku.

Szkolenia zostaną w Zielonej Górze, a potrzeba jest spora

Koszt inwestycji ma wynieść prawie 15,9 mln zł z budżetu państwa. Jeśli prace ruszą zgodnie z planem, całość powinna zakończyć się w ciągu 19 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Nowy ośrodek ma być ważnym punktem na policyjnej mapie województwa lubuskiego. To właśnie tutaj mają odbywać się szkolenia podoficerskie, aspiranckie i kursy specjalistyczne dla funkcjonariuszy z całego garnizonu. Potrzeba takiego miejsca jest wyraźna, bo dziś aż 42 policjantów z zielonogórskiej komendy szkoli się w Piłe, Słupsku i Sieradzu.

Po zakończeniu inwestycji część tych wyjazdów zniknie. Funkcjonariusze będą mogli rozwijać kwalifikacje na miejscu, bez konieczności odsyłania ich do odległych szkół policyjnych. A że zielonogórska komenda nie ma obecnie żadnego innego podobnego obiektu ani w mieście, ani w regionie, przebudowa hali przy Strzeleckiej ma znaczenie większe niż tylko lokalne.

na podstawie: Urząd Miasta.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.