Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Żandarmeria Wojskowa świętowała w Żaganiu. Padły odznaczenia i podziękowania

Żandarmeria Wojskowa świętowała w Żaganiu. Padły odznaczenia i podziękowania

W Żaganiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej, a w sali nie brakowało mundurów, odznaczeń i słów uznania. Obok żołnierzy pojawili się przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządów i służb, co nadało wydarzeniu wyraźnie regionalny ciężar. Dla wielu obecnych był to nie tylko ceremonialny moment, ale też okazja, by przypomnieć, jak ważna jest codzienna służba na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

  • Odznaczenia i wyróżnienia wśród mundurów i samorządowców
  • Słowa wdzięczności za służbę, która zwykle odbywa się poza światłem reflektorów

Odznaczenia i wyróżnienia wśród mundurów i samorządowców

25 czerwca 2026 r. na terenie Klubu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu odbyła się uroczystość, w której uczestniczył starosta zielonogórski Tadeusz Pająk. Na miejscu pojawili się także wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz, członek zarządu województwa lubuskiego Łukasz Porycki, burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, burmistrz Żagania Sławomir Kowal, wicestarosta żagański Mariusz Krugły oraz dowódcy służb mundurowych, żołnierze i przedstawiciele instytucji publicznych.

W trakcie zbiórki komendant jednostki płk dr Daniel Kowalczyk uhonorował żołnierzy oraz pracowników Żandarmerii Wojskowej. Wręczono odznaczenia, wyróżnienia i Odznaki Pamiątkowe, doceniając codzienny wysiłek ludzi, którzy stoją na straży wojskowego porządku i dyscypliny.

Słowa wdzięczności za służbę, która zwykle odbywa się poza światłem reflektorów

Podczas uroczystości nie zabrakło też przemówień. Ich wspólny ton był jasny – podziękowania i gratulacje dla żołnierzy oraz pracowników Żandarmerii Wojskowej za służbę wykonywaną każdego dnia, często z dala od szerszej uwagi opinii publicznej.

To właśnie taki moment przypomina, że za mundurem stoją konkretni ludzie i ich odpowiedzialność. W regionie, gdzie współpracują ze sobą różne formacje i samorządy, podobne uroczystości budują nie tylko rangę służby, ale też wzmacniają wzajemny szacunek między instytucjami.

na podstawie: Powiat Zielonogórski.