Niemal każdego dnia zielonogórscy policjanci otrzymują zgłoszenia o przestępstwach kradzieży lub oszustwa, których wspólną cechą jest niestety brak ostrożności pokrzywdzonych. Nikt nie ma prawa nas okradać, ale doprawdy lepiej liczyć na swój zdrowy rozsądek niż na uczciwość innych.

 

Oto kilka przykładów przestępstw zgłoszonych w ostatnim czasie wraz ze wskazaniem jak należy dbać o naszą własność:

 

Sprawca wyjmuje z plecaka portfel z pieniędzmi i dokumentami. Plecak czy torebka zawsze powinny być zamknięte, w tłumie trzymane blisko ciała – nie na plecach, portfel czy telefon włożone głęboko do środka, nigdy nie w bocznych kieszonkach. Szczególną czujność zachowujemy jeśli nagle wokół nas robi się „sztuczny tłok”, ktoś na nas „przypadkiem wpada”.

 

Podczas zakupów klientka odłożyła swój telefon komórkowy na ladę sklepową. Podczas zakupów nie odkładamy portfela czy telefonu na ladę, trzymamy go w dłoni, w zamkniętej torebce lub w kieszeni z przodu ubrania – tak żebyśmy go „czuli” i nikt nie mógł go wyjąć niepostrzeżenie.

 

Sprawca ukradł portfel z dokumentami, kartami bankomatowymi i pieniędzmi pozostawiony bez nadzoru właściciela w myjni samochodowej. Nigdy nie pozostawiamy bez opieki telefonu, torebki czy portfela. Nie tracimy z oczu naszego portfela czy telefonu w miejscach publicznych.

 

Pokrzywdzony pozostawił na chwilę na parkingu ciężki plecak z wrogim aparatem fotograficznym w środku. Plecak zabrał mężczyzna przechodzący obok. Został zatrzymany przez policjantów. Nigdy nie zostawiamy bez opieki i nadzoru naszych toreb, plecaków czy walizek.  

 

Z niezamkniętego samochodu złodziej ukradł pozostawione w widocznym miejscu pieniądze.  Nie zostawiamy otwartego samochodu bez nadzoru. Nigdy nie zostawiamy w widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów, aparatów fotograficznych, kamer czy laptopów.  

 

 

 

 

Pamiętajmy, że złodziej może nas obserwować licząc na nieuwagę czy nieostrożność i wykorzysta każdą nadarzającą się okazję.

 

Jak uniknąć kradzieży portfela, torebki czy telefonu komórkowego:

  1. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie.
  2. Staraj się nosić telefon czy portfel w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.
  3. Natomiast nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.
  4. Unikaj pokazywania telefonu innym czy przeliczania pieniędzy w portfelu na ulicy czy w autobusie, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
  5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
  6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie torebki nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.
  7. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.
  8. Nie pozostawiajmy otwartego mieszkania, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, zwłaszcza gdy w przedpokoju kładziemy torebki, kluczyki od samochodu czy dokumenty.
  9. Pilnujmy swoich rzeczy i nie pozostawiajmy ich w przypadkowych miejscach np. telefonów na sklepowych ladach czy torebek w przymierzalniach.

 

 

NIGDY NIE POKAZUJMY SWOICH PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM. Bądźmy bardzo podejrzliwi, jeżeli nieznana nam osoba żąda od nas pieniędzy, zwłaszcza w dziwnych okolicznościach.