Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Bez względu na to, czy posiadamy wielki ogród za domem czy też niewielki trawnik, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie rosnącej tam trawy. Tylko w ten sposób można zadbać o utrzymanie, prawidłowy rozwój i piękny, zielony kolor trawnika - sposobem na to jest automatyczne nawadnianie trawnika. Brzmi to jak droga inwestycja - jak jest w rzeczywistości?

Systemy nawadniające

Podlewanie trawnika w upalne, letnie dni to konieczność. Im wyższa temperatura, tym potrzeba więcej wody i czasu spędzonego na podlewaniu, ponieważ potrzeby naszej trawy są większa. Można to zadanie bardzo sobie ułatwić, dzięki systemom nawadniania, które ułatwiają pielęgnację ogrodu. Jak one działają?

Większość systemów nawadniania zaprojektowana jest, żeby o konkretnej godzinie rozpocząć podlewanie trawnika. Z reguły są to godziny nocne, ponieważ wówczas jest niższa temperatura, co pozwala obniżyć ilość potrzebnej do podlewania trawnika wody - woda mniej paruje i lepiej wchłania się w glebę.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów systemów nawadniających. Wybór konkretnego powinien być podyktowany wielkością ogrodu, możliwością doprowadzenia wody, a także rodzajem trawnika. W ofercie znajdziemy między innymi:

  • nawadnianie zraszaczami,
  • nawadnianie kropelkowe,
  • mini linie kroplujące.

Projektując automatyczne nawadnianie trawnika warto skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w tego typu systemach nawadniania. Złe rozmieszczenie lub zaprogramowanie systemu może spowodować niedokładne podlewanie ogrodu.

Zraszacze i nawadnianie kropelkowe

To bardzo popularne rozwiązanie stosowane w wielu ogrodach. Do specjalnych rur rozprowadzających wodę po całym ogrodzie, podłączone są zraszacze. Ich wielkość i rodzaj dobierane są na podstawie rodzaju gleby, wielkości ogrodu, a także roślin, które znajdują się lub będą pojawiać się w ogrodzie. Większość modeli posiada możliwość regulacji maksymalnego zasięgu oraz kierunku nawadniania. To przydatne funkcje, które ułatwiają dostosować automatyczne nawadnianie trawnika do Naszych potrzeb.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje takich zraszaczy. Są to zraszacze wynurzalne oraz niewynurzalne. Oba rodzaje idealnie nadają się do zraszania dużych ogrodów pełnych kwiatów i roślin. Pierwsze umieszczone są pod powierzchnią ziemi, a podczas podlewania wysuwają się z ziemi - w zależności od rodzaju, mogą wysuwać się na wysokość od 10 cm do 30 cm. Zraszacze, które nie mają funkcji wysuwania się są rozwiązaniem dużo tańszym, a przy tym bardzo wytrzymałym.

Automatyczne nawadnianie trawnika - ile to kosztuje?

Idealnym rozwiązaniem dla trawników są zraszacze obrotowe, które rozlewają wodę dookoła swojej osi, dzięki temu każdy fragment trawnika zostanie podlany. Ich ogromną zaletą jest cichy sposób pracy, który nie będzie irytował domowników oraz sąsiadów.

Nawadnianie kropelkowe to system dużo droższy niż zraszacze, dlatego często używany jest tylko na małych powierzchniach. Świetnie sprawdza się przy roślinach, które wymagają wilgotnego podłoża (kwiaty, krzewy, owoce), ponieważ umożliwia precyzyjne dostarczenie wody. System składa się rury, na której co 30-40cm znajdują się otwory, z których wypływa woda.

Automatyczne nawadnianie trawnika - cena

Koszt takiej instalacji zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy - wielkości trawnika oraz producenta systemu. Tylko wybierając nawadnianie od dobrych producentów można być spokojnym o efekty - eksperci polecają systemy nawadniania importer. Cena takiej instalacji waha się od 4 000 zł do nawet 20 000 zł w zależności od wielkości ogrodu.