Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Rolety żaluzje – co warto wybrać?

W sprzedaży znajdziemy obecnie rożnego rodzaju osłony okienne. Do najpopularniejszych zaliczają się rolety oraz żaluzje, które możemy zamontować zarówno od wewnątrz okna, jak również na zewnątrz. Na co warto się zdecydować?

Aktualnie praktycznie każdy dom jest wyposażany w osłony okienne. Najczęściej decydujemy się wtedy na rolety żaluzje, czyli na osłony, które pozwalają nam na ograniczenie dostępu światła do pomieszczeń, a także zapewniają nam większą prywatność. Dodatkowo, mogą również dać nam większe bezpieczeństwo i poprawić parametry termoizolacyjne budynku.

Generalnie, jeśli chodzi o porównanie, rolety a żaluzje to dwie różne osłony, które pełnią jednak takie same funkcje. Do wyboru mamy wiele ciekawych modeli, na przykład takie rolety od francuskiej firmy Bubendorff.

Na co zatem warto się zdecydować? Czy lepiej wybrać rolety czy żaluzje? Czy postawić na te zewnętrzne czy wewnętrzne? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Rolety żaluzje – zalety i wady

Generalnie, zarówno rolety, jak i żaluzje mają swoje plusy i minusy, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną osłonę warto zapoznać się bliżej z ich parametrami. Jaki zalety i wady mają rolety i żaluzje, które znajdziemy obecnie w sprzedaży?

Rolety:

+ dobrze chronią prywatność

+ zmniejszają nasłonecznienie – mogą blokować je całkowicie

+ poprawiają parametry termoizolacyjne budynku

+ mogą przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz

+ mogą posiadać właściwości antywłamaniowe

+ na ogół mają niższe ceny niż żaluzje

– można odsłonić je częściowo albo całościowo

– nie odpowiadają każdemu pod względem estetyki

Żaluzje:

+ także dobrze chronią prywatność

+ pozwalają na regulację ilości światła wpadającego do wnętrza

+ mogą posiadać właściwości antywłamaniowe

+ również mogą zapobiegać zbyt dużemu nagrzewaniu się wnętrz

+ są bardziej estetyczne niż rolety

– nie blokują światła całkowicie – może ono prześwitywać przez lamele

– są bardziej wymagające w utrzymaniu w czystości

– w małym stopniu poprawiają parametry termoizolacyjne budynku

– przeważnie zapłacimy za nie więcej niż za rolety

Zatem jeśli zależy nam na estetycznych osłonach okiennych, warto pomyśleć o żaluzjach, na przykład o takich jak żaluzje fasadowe, które montowane są na zewnątrz, na przykład żaluzje aluminiowe czy żaluzje drewniane jak modne obecnie shutters, które przywędrowały do nas z Ameryki.

Jeśli jednak chodzi o rolety wewnętrzne albo rolety zewnętrzne cena tych osłon jest już niższa niż żaluzji, więc wtedy, gdy zależy nam na oszczędnościach, będą strzałem w dziesiątkę.

Rolety żaluzje – wewnętrzne i zewnętrzne

Jak wskazaliśmy już wcześniej, zarówno rolety, jak i żaluzje mogą występować w dwóch wariantach, czyli jako wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Większość kupujących decyduje się na żaluzje i rolety wewnętrzne, czyli montowane od środka budynku. Dlaczego? Przeważają w tym przypadku względy cenowe. Gdy chodzi o wewnętrzne rolety i żaluzje ceny są na ogół o połowę niższe niż za te zewnętrzne. Z drugiej strony jednak rolety zewnętrzne są bardziej funkcjonalne

Rolety zewnętrzne – zalety:

  • zapewniają prywatność – chronią przed wzrokiem postronnych osób
  • poprawiają termoizolację budynku – zapobiegają nadmiernemu wychłodzeniu oraz przegrzaniu budynku, dlatego też pozwalają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, klimatyzację
  • dają większe bezpieczeństwo – rolety antywłamaniowe pozwalają na zmniejszenie ryzyka włamania do budynku

Wprawdzie wtedy, gdy chodzi o rolety antywłamaniowe cena jest wyższa, to jednak pod względem funkcjonalności to interesująca propozycja.

Zatem żaluzje zewnętrzne oraz rolety zewnętrzne antywłamaniowe to bardzo dobry wybór – są droższe, ale także są bardziej funkcjonalne!