Obecnie panuje trend, aby jak największą uwagę poświęcać ekologii oraz jak najbardziej powracać do natury. Przez długie lata intensywnego rozwoju gospodarczego, wszelkie zasoby naturalne były bardzo mocno eksploatowane, co niestety na środowisko wpłynęło bardzo negatywnie. Aktualnie, jesteśmy świadomi, mamy wiedzę oraz pełną dowolność w wyborze, aby sięgać po produkty, które będą przyjazne naszej planecie.

Naturalne świece zapachowe – czym tak naprawdę są?

Modę na ekologiczność, można zauważyć tak naprawdę w wielu dziedzinach. Będzie to chociażby to co spożywamy – świadomy wybór lokalnych dostawców i przykładanie wagi do tego co jemy. Także w wypadku kosmetyków, często kierujemy się tym, aby skład był naturalny – czerpiąc z tego, co oferuje nam środowisko. Podobnie wygląda to jeżeli chodzi o ubrania, decydujemy się chociażby na bio bawełnę. Koniec końców, wybierając naturalne świece zapachowe, także możemy być „eko”.

Które świece są naturalne?

To pytanie pojawia się niezwykle często – nie wiemy, które to świece naturalne, po czym je poznać i jakie wybrać. Najogólniej, naturalnymi można nazwać te świece, które wytwarza się z wosków roślinnych. Będzie to chociażby czysty wosk palmowy lub też sojowy. To będzie także, świeca z naturalnego kokosowego wosku. Nie będzie to jednak tylko i wyłącznie produkt z jednego surowca, jak np. świeca sojowa, gdyż producenci często mieszają też naturalne woski roślinne, ponieważ mieszanki mogą mieć o wiele lepsze parametry dotyczące spalania. Co ciekawe, do grupy naturalnych świec, zalicza się też świece z wosku pszczelego. Jest to jednak odzwierzęcy surowiec na świece, dlatego może być on nieakceptowany przez wegetarian i wegan. Należy być świadomym, że do produktów naturalnych, uznaje się takeż świece, które tworzy się z odnawialnych surowców. Stąd też, nie można do nich zaliczyć tych, które powstają z wosku parafinowego, ponieważ jest on odpadem ropopochodnym.

Po czym poznać, że świeca jest naturalna?

Najlepszym sposobem, będzie po prostu wizyta w specjalistycznym i profesjonalnym salonie. Tam doradca klienta, z pewnością pomoże nam w doborze odpowiedniej świecy dla siebie. Robiąc zakupy online, należy mieć na uwadze opis danego produktu. Każdy renomowany sklep internetowy, będzie w stanie przekazać wszelkie informacje od producentów świec ozdobnych i zapachowych, dotyczące ich składu.

Czy uda się nam samodzielnie rozpoznać, która świeca jest zrobiona z naturalnego roślinnego wosku? Bardzo często jest tak, że to producenci sami informują klientów o tym, z czego wykonane są ich produkty. Przydatna będzie znajomość oznaczeń np. – 100 % soy wax, wegetable wax lub też palm wax. Niektóre typy wosków, uda się nam rozpoznać po ich wyglądzie. Chociażby w wypadku wosku kokosowego, kiedy osiągnie on temperaturę powyżej 25 stopni, może on się rozpuszczać, a na powierzchni świecy zauważymy małe krople płynnego wosku. Wosk palmowy natomiast, może przyjmować mieniącą się strukturę. Czyste woski roślinne, najczęściej są miękkie, zatem naturalne świece zapachowe, zalewa się np. w szklanych naczyniach.

Świece naturalne – w jaki sposób się palą?

Roślinne woski, z reguły posiadają bardzo dobre parametry spalania. Świece, które wykonuje się z naturalnych wosków roślinnych, będą paliły się żółtym i ciepłym światłem. Jako, że wosk roślinny jest miękki, będzie się on rozpuszczał szybciej od parafinowego. Skraca to czas jednorazowego palenia się świecy. Naturalne świece wypalają się czysto, kiedy używa się je zgodnie z ich przeznaczeniem i nie kopcą praktycznie w ogóle.