Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Ciężko oczekiwać, aby każdy nasz wybór w supermarkecie być bardzo przemyślany i rozsądny, gdyż zakupy trwały by sporo godzin. Mimo tego i tak spotykamy się z wieloma dylematami. Tylko jedząc i pijąc zdrowe produkty, do naszego organizmu trafi odpowiednia dawka witamin i minerałów. Wystarczy tylko jedna szklanka dobrego soku, a dostarczymy do naszego ciała jedną porcję dziennego zapotrzebowania na warzywa i owoce. Bez wątpienia, najlepiej sięgać po soki, które są mętne, ponieważ to właśnie one posiadają najwięcej wartościowych składników.

Wielu z nas, zastanawia się co pić na diecie, jak odróżniać i wybierać zdrowe napoje. Odpowiedź jest zarazem prosta i trudna, gdyż kluczem jest znajomość i odpowiednie czytanie składów produktów, ponieważ wiele składników, może negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu.

Sok stuprocentowy…

Najlepiej, kiedy nauczymy się za każdym razem czytać etykiety wszystkich produktów spożywczych, zanim wylądują w naszym koszyku. Nawet jeśli nie posiadamy na to wystarczająco czasu, już tylko kilka najważniejszych informacji, pomoże nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru. W samych napojach owocowych, zwróćmy uwagę na zawartość soku owocowego, czy to wyciśniętego, czy też zagęszczonego. Nie mniej istotna będzie też zawartość cukru. Z pewnością, powinniśmy unikać tych sztucznie słodzonych, jednak soki owocowe mogą posiadać także naturalne cukry, które szczególnie przez cukrzyków powinny być spożywane sporadycznie.

Nektar czy napój?

Jeśli zauważymy, że zawartość soku jest mniejsza niż sto procent, mamy wtedy do czynienia z nektarem albo napojem. Oczywiście, zdecydowanie lepiej wybrać nektar, gdyż będzie on posiadał od 25 do 50% zawartości soku. Wiele zależy też od owoców, ponieważ chociażby nektar z bananów bądź porzeczek, musi zawierać minimum 25% soku. Inaczej będzie już przy jabłkach i pomarańczach, gdzie zawartość soku nie może być mniejsza niż 50%. Często spotkamy się z tym, że nektar okaże się sztucznie słodzony, co będzie istotne dla osób z cukrzycą i nadwagą.

Zdrowie napoje, czyli jakie? – Co odróżnia od siebie soki, nektary i napoje?

Jeżeli chodzi o zawartość soku i substancji odżywczych – najgorzej wypadają tutaj napoje. Ich zawartość soku nigdy nie przekracza 20%, a nawet zdarza się, że jest to o wiele mniej, bądź też nie ma go tam wcale. Mimo, że napoje mogą ugasić pragnienie, są przepełnione sztucznymi substancjami, źle wpływającymi na funkcjonowanie naszego organizmu. Nie liczmy na to, że jakakolwiek ilość napoju, stanie się porcją dziennej dawki warzyw bądź owoców.

W wielu przypadkach, już sama cena będzie świadczyła o jakości produktu, natomiast nie jest to zupełną regułą. Jeżeli cena wydaje się nam podejrzanie niska, szczególnie wnikliwie przeczytajmy etykietkę. Dodatkowo, cena nektarów i napojów bywa bardzo do siebie podobna, stąd o pomyłkę nie trudno.

Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zdecydowanie, warto sięgać po napoje bez cukru, bądź soki jednodniowe, które doskonale sprawdzają się jako dzienna porcja owoców i warzyw. Chociaż kwestia smaku jest bardzo indywidualna i zależy od gustu, zdecydowanie warto urozmaicać swoją dietę o przeróżne smaki soków. Wszystko dlatego, że zarówno owoce, jak i warzywa mają odmienne zawartości minerałów i witamin. Nasz organizm dobrze przyswoi większość składników odżywczych wszystkich owoców i warzyw.

Dodatkowo, jeżeli istnieje taka możliwość, postarajmy się samodzielnie wyciskać soki, sięgając po owoce i warzywa ze sprawdzonego źródła. Co więcej, w Internecie aż roi się od przepisów na zdrowe koktajle, a te nie dość, że będą świetnie smakować, to dostarczymy organizmowi wiele dobrych składników.