Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Mamy wspaniałe wieści dla zwierzaków z zielonogórskiego schroniska. I to akurat w Światowy Dzień Zwierząt! Zakończyło się głosowanie na koncepcje przebudowy schroniska. Wygrał wariant B, uzyskując ponad 1000 głosów.

 
 

 

 

Najważniejsza decyzja została podjęta – schronisko zostaje w obecnej lokalizacji przy ul. Szwajcarskiej, ale zostanie kompletnie przebudowane, by mieszkające w nim psy i koty miały jak najlepsze warunki. W zapomnienie pójdą więc stare, metalowe kojce. Zwierzęta zamieszkają w ocieplonych boksach z wybiegami, do dyspozycji będą miały bawialnie i teren rekreacyjny. Architektka, Ewa Pobudejska, przygotowała dwie koncepcje nowego wyglądu schroniska, na które zielonogórzanie mogli głosować przez ostatnie dwa tygodnie. Wygrał wariant B. - Często dostawaliśmy pytania, która koncepcja nam przypadła do gustu. Odpowiadamy zgodnie - wariant B, ze względu na większą kociarnię i dodatkowy ogrodzony teren dla kotów i miejsce do edukacji humanitarnej – przyznali operatorzy schroniska, czyli OTOZ Animals. Na podobne walory zwycięskiego projektu zwraca również uwagę Paweł Wysocki, radny od początku zaangażowany w prace nad przebudową obiektu i pomoc zwierzakom. - Wcześniej publicznie tego nie mówiłem, ale sam głosowałem na koncepcję B. Podoba mi się, że znalazło się w niej miejsce na zewnętrzny wybieg dla kotów, do którego będą mogły przejść specjalnym tunelem. W tej wersji większa jest również sama kociarnia, a jej budynek będzie dodatkową ścianą akustyczną dla pobliskich mieszkańców – tłumaczy P. Wysocki.

 

Całość projektu zakłada również, że budynek dla psów jest dwukondygnacyjny. Pomieszczenie dla psów jest murowane, ze stolarką okienną, odpowiednio ocieplone. Przy każdym z boksów jest również ogrodzony wybieg. Budynek jest podzielony na kilka części, tak by osobno były psy chore, suki karmiące, czy psy agresywne. Natomiast kociarnia jest dwupiętrowa, przez co zyskujemy jeszcze lepszą izolację akustyczną. Wszystkie kocie boksy znajdują się od strony patio. Bawialnia dla kotów również jest dwupiętrowa. Przy oknach zamontowane są półki, po których wspinają się kociaki, a obserwować je można przez duże przeszklone okna. Psia bawialnia ma nieco ponad 70 mkw., okna z dwóch stron, przez co jest w niej jeszcze więcej światła. Pomieszczenia gospodarcze znajdują się po bokach bawialni. Pomiędzy psiarnią a kociarnią znajduje się teren rekreacyjny dla psów, a przy wejściu do schroniska zaprojektowany jest plac integracyjno-rekreacyjny dla gości odwiedzających schronisko.

 

Wszystkim zaangażowanym w pomoc zielonogórskiemu schronisku zależy, żeby projekt wkrótce stał się rzeczywistością. - Chcemy jak najszybciej przystąpić do wykonania projektu budowlanego, żeby na początku przyszłego roku ogłosić przetarg na jego wykonanie – dodaje P. Wysocki.