W ostatnim czasie nasiliły się próby przestępczego wyłudzenia pieniędzy poprzez przesłanie fałszywych linków do stron internetowych banków czy firm kurierskich. Pamiętajmy, aby nie klikać w przesłane nam linki i dokładnie czytać treść smsów. Nie podawajmy także szczegółowych danych, aby nie paść ofiarą oszustów okradających konta bankowe.

 

W ciągu ostatnich miesięcy do policjantów w całej Polsce zgłasza się coraz więcej osób pokrzywdzonych przez przestępców działających w sieci, którzy posługując się wyłudzonymi danymi dostępowymi, okradają konta często niczego nieświadomych ofiar. Przestępcy stosują różne metody wyłudzania danych: dzwonią podając się za pracowników banków, przesyłają na pocztę elektroniczną maile zawierające linki do fałszywych stron internetowych lub smsy zawierające takie oszukańcze linki. Gdy klikniemy na taki link, na naszym telefonie może zainstalować się program, który pozwoli przestępcom zdobyć dane dostępowe do naszego konta bankowego i przez to możemy zostać okradzeni z oszczędności.

Czasami jest tak, że programy zdobywają dostęp do kontaktów w naszym telefonie i wysyłają bez naszej wiedzy i zgody prośbę do znajomych o pożyczkę, a ci także nieświadomie wysyłając kody blik, przekazują pieniądze przestępcom.

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu takiej wiadomości natychmiast zablokować numer i najlepiej skasować tę wiadomość bez sprawdzania. Radzimy ją skasować także po to, żeby przez przypadek nie uruchomić  hakerskiego oprogramowania, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji: kradzieży, blokady telefonu, utraty ważnych czy poufnych danych lub też wyłudzenia pieniędzy od naszych znajomych.

 

Ostrzegamy:

- uważajcie Państwo na firmy oferujące łatwy i szybki zysk;

- sprawdzajcie czy o kod blik rzeczywiście prosi znajomy (upewnić się można w rozmowie telefonicznej);

- nigdy nie podawajcie Państwo danych do logowania w rozmowie telefonicznej;

- nigdy nie logujcie się do banków poprzez linki przysłane w smsach czy w wiadomościach mailowych;

- nie instalujcie programów i aplikacji z niepewnego źródła