Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” padła wczoraj starsza zielonogórzanka, która wierząc, że rozmawia z policjantem oddała mu kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dyżurny zielonogórskiej komendy miejskiej od kilku dni otrzymywał informacje od osób, które odebrały podejrzane telefony i zaniepokojone powiadomiły o tym policjantów. Niestety nie zrobiła tego wczoraj 85-letnia zielonogórzanka, która uwierzyła oszustowi przedstawiającemu jako policjant z Centralnego Biura Śledczego Policji i przekazała perfidnym przestępcom 55 tysięcy złotych. Oszust manipulował kobietą przez kilka godzin. Najpierw pokrzywdzona przekazała gotówkę w mieście mężczyźnie, który do niej podszedł i powiedział ustalone wcześniej z oszustami hasło ”Anioł Stróż”. A później nadal „instruowana” przez oszusta wypłaciła w banku 40 tysięcy i po powrocie do domu wyrzuciła z balkonu w kopercie. Pod balkonem stał inny mężczyzna który jako „umówiony znak” podniósł lewą rękę.  

 

UWAGA!

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”

 

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

 

PROSIMY – JEŚLI MAJĄ PAŃSTWO W RODZINIE STARSZE I SAMOTNIE MIESZKAJĄCE OSOBY – ROZMAWIAJCIE Z NIMI NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA W MIESZKANIU – OSTRZEGAJCIE, ŻE NIGDY NIE POWINNY WPUSZCZAĆ OBCYCH DO DOMU I NIGDY NIE POWINNY PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM NIEZNANYM. 

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112, 68 4762411.