Barierki schodowe – design i bezpieczeństwo

Barierki to ważny element wykończeniowy klatek schodowych wewnętrznych i zewnętrznych. Ich naczelnym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa i ochrony przed upadkiem. Jednak bez wątpienia wiele osób traktuje te konstrukcje jako istotną dekorację całego wnętrza. Np. metalowe barierki wybiera do domów w stylu industrialnym, z kolei drewniane do budynków prowansalskich czy skandynawskich.

Barierki schodowe – Warszawa

W Warszawie barierki schodowe są wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak również w dwukondygnacyjnych apartamentach. Spotyka się je także w biurowcach, kamienicach, obiektach handlowych czy usługowych. Na każdej klatce schodowej trzeba zastosować barierki, jako zwieńczenie całej konstrukcji, a także element ograniczający stopnie i oddzielający je od reszty pomieszczenia. Oprócz klasycznych barierek, zwłaszcza w domach, gdzie mieszkają dzieci, stosuje się także bramki zabezpieczające z zasuwkami – u dołu i u szczytu schodów.

Jakie barierki schodowe wybrać?

Wybór barierek schodowych jest bardzo duży, o czym pisaliśmy już na początku. Zazwyczaj te konstrukcje są wykonywane na indywidualne zamówienie – przybierają konkretny wymiar oraz kształt. Najpopularniejsze są barierki w stylu:

  • industrialnym – wykonane z metalu malowanego proszkowo na czarno,
  • nowoczesnym – ze szkła hartowanego i aluminium,
  • klasycznym i skandynawskim – z drewna bielonego lub utrzymanego w naturalnym odcieniu brązu.

Wybór odpowiedniej barierki zapewni efektowne wykończenie każdej klatki schodowej.