Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy niebezpiecznych zdarzeń jest rezultatem lekkomyślności ludzi korzystających z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po alkoholu dlatego zielonogórscy policjanci proszą o ostrożność podczas kąpieli, korzystanie z kąpielisk strzeżonych i unikanie spożywania alkoholu.

Okres letni to ulubiony czas wypoczynku dla tych wszystkich, którzy preferują kontakt z wodą. Jednak jednym z ważnych aspektów tej formy spędzania czasu wolnego jest umiejętne korzystanie z kąpieli. Co roku w Polsce mamy zbyt dużo utonięć, zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych na wodach oraz wypadków związanych ze skokami do wody w miejscach niebezpiecznych.

Niezależnie od tego czy wybieramy wypoczynek w Polsce, czy za granicą warto czuć respekt przed żywiołem, jakim jest woda. Kąpiel w miejscach nieznanych i korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, a także charakterystyczne po alkoholu brawurowe zachowanie to często prosta droga do tragedii.

Bez względu na to będzie to kąpiel w rzece, jeziorze, morzu czy oceanie niezbędna jest ostrożność i zdrowy rozsądek. Woda to żywioł, który najczęściej nie wybacza błędów. Dlatego ważne jest, żeby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie, a także o tym, że woda może być groźna nawet dla osoby umiejącej pływać. Zbliżające się wakacje to dobry czas, żeby przypomnieć sobie o odpowiedzialności nie tylko za nasze bezpieczeństwo, ale również osób nam najbliższych.  Przestrzegajmy podstawowych zasad podczas wypoczynku nad wodą.
 


Zasady bezpiecznej kąpieli:

  1. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  2. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  3. Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie  na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.
  4. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;
  5. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!
  6. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  7. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  8. Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
  9. Zwróćmy uwagę na osoby obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.
  10. Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu! Alkohol prowokuje brawurowe zachowania, prowadzi do przeceniania swoich możliwości, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

 

Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny, a wakacyjne wyjazdy zakończą się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy przede wszystkim do nas samych!

 

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/219407,Inauguracja-szostej-edycji-ogolnopolskiej-akcji-informacyjno-edukacyjnej-Kreci-m.html