Projektowanie ogrodu - jak zrobić to dobrze

Dobrze zaprojektowany ogród to podstawa, jeżeli zależy nam na wygodnym odpoczynku. Stworzenie wymarzonego otoczenia domu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Odpowiednie zagospodarowanie takiej przestrzeni powinno łączyć naturę z budynkiem. Jednak przede wszystkim ogród powinien spełniać nasze potrzeby. Dzięki temu będzie on najbardziej funkcjonalny. Jak więc zabrać się za planowanie tego obszaru?

Jeżeli podejdziemy do tego tematu odpowiednio stworzymy ogród, który będzie wręcz centrum życia rodzinnego podczas wiosny i lata. Warto zastanowić się nad tym, ile posiadamy wolnego czasu na pielęgnację roślin. Jeżeli nie chcemy przeznaczać każdej chwili na prace ogrodowe, warto zdecydować się na takie kwiaty i krzewy, które nie będą wymagały szczegółowego dbania o nie.

Określ swoje potrzeby

Przede wszystkim nie zabierajmy się od razu za kupowanie roślin. Ten etap powinien znaleźć się na samym końcu. Na początku najlepiej jest określić swoje potrzeby. Sposób spędzania wolnego czasu będzie bardzo ważny podczas projektowania ogrodu. Jeżeli lubimy pielęgnować rośliny możemy zdecydować się na wiele różnych ich gatunków. Jednak chcąc spokojnie zrelaksować się w ogrodzie z książką w ręku, powinniśmy postawić na mniej wrażliwe rośliny. Niektórzy decydują się na organizowanie imprez na świeżym powietrzu. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, warto przeznaczyć więcej miejsca na przestrzeń użytkową.

Planowanie tarasu

W projekcie ogrodowym nie może zabraknąć tarasu. To właśnie on świetnie łączy dom z ogrodem. Warto więc zastanowić się nad tym, jak duży ma on być. Jeżeli planujemy większe przyjęcia dla znajomych bądź rodziny, powinniśmy zwiększyć jego przestrzeń. Konieczne będzie zbudowanie nawierzchni, oświetlenia, zakupienie grilla czy mebli ogrodowych. Sprawdź projektowanie ogrodów Mińsk Mazowiecki.

Strefa zabaw dla dzieci

Rodziny posiadające dzieci powinny także uwzględnić strefę do zabaw. Oddzielenie jej od miejsc reprezentatywnych w ogrodzie pozwoli nam zaoszczędzić czas na ich renowację. Chcąc umilić zabawę dzieciom w przydomowej przestrzeni warto zdecydować się na zbudowanie piaskownicy czy placu zabaw. Ilość atrakcji tak naprawdę zależy od tego, jaką wielkością powierzchni dysponujemy.

Rozmieszczenie ścieżek w ogrodzie

Przed posadzeniem wszelkich roślin musimy wziąć pod uwagę także umiejscowienie ścieżek. Dzięki nim możemy swobodnie poruszać się po całym ogrodzie. Powinny się one znajdować jak najdalej od drzew, ponieważ korzenie mogą je uszkodzić. Przy ścieżce możemy zdecydować się na posadzenie mało inwazyjnych roślin, aby te nie rozrastały się i nie blokowały drogi.

Projektowanie ogrodu

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni przydomowej wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Robiąc to pierwszy raz możemy narazić się na liczne błędy, co może skutkować opóźnieniem prac lub nawet stratami finansowymi. W takim przypadku warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy. Dzięki nim z pewnością stworzysz przytulny ogród, który będzie także funkcjonalny.