„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”- to hasło debaty społecznej z mieszkańcami Kargowej, którą zorganizowali zielonogórscy policjanci. Debata była okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w kontaktach telefonicznych i przekazania informacji jak nie dać się oszukać. W dbacie wziął udział Komendant Miejski Policji podinspektor Tomasz Szuda oraz Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś.

W Gminnym Centrum Kultury w Kargowej mieszkańcy miasta i gminy spotkali się na debacie społecznej z przedstawicielami Policji W debacie wzięli udział: Komendant Miejski Policji podinspektor Tomasz Szuda, Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, podinspektor Małgorzata Stanisławska, Komendant Komisariatu Policji w Sulechowie komisarz Monika Nowakowska oraz dzielnicowi z miasta i gminy Kargowa.

Debata z mieszkańcami Kargowej, która odbyła się pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” była okazją do przedstawienia nurtujących mieszkańców problemów, ale przede wszystkim sposobnością do rozmowy na temat najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych: oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”, oszustw poprzez smsy i fałszywych pracowników banków. To już kolejne spotkanie z seniorami, na którym policjanci przypominali o konieczności zachowana zasad bezpieczeństwa oraz przedstawiali mechanizm działania sprawców wykorzystujących różnego rodzaju metody działania. Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli prawdziwą rozmowę z oszustem, którą nagrała policjantka. Dzięki temu mogli się przekonać i usłyszeć jak działają oszuści i jak bardzo są przebiegli.

Chociaż ta debata była już kolejnym dotyczącym bezpieczeństwa spotkaniem z mieszkańcami, które policjanci prowadzą przez cały rok, wszyscy biorący w niej udział zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych. W rozmowach z policjantami już po spotkaniu, mieszkańcy mówili o tym, że dzięki takim właśnie debatom mają większą świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzą jak się przed nimi obronić.

Policjanci podczas debaty kolejny raz przypomnieli mieszkańcom o bardzo popularnym narzędziu komunikacji Policji ze społeczeństwem jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zasadach jej funkcjonowania i zachęcili do aktywnego korzystania z niej. Natomiast na zakończenie przypomnieli o ogólnopolskim programie „Dzielnicowy bliżej nas”, którego ideą jest zbudowanie zaufania pomiędzy służbami, a obywatelami.