Wysokie kary przewidziane za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających nie odstraszają niestety osób, które pomimo spożywania wcześniej alkoholu lub zażywania narkotyków, w takim stanie wsiadają za kierownicę. Wśród nich są także osoby, które prowadzą, będąc nawet w stanie upojenia alkoholowego, a nawet powodują w takim stanie zdarzenia drogowe.

Zielonogórscy policjanci przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Miniony weekend pokazał, że mimo dotkliwych kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem środków odurzających, cały czas po naszych drogach jeżdżą kierowcy, którzy takim zachowaniem stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie odstrasza ich nawet groźba 2 lat pozbawienia wolności, ani zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata czy wysoka grzywna – 5 tysięcy złotych. Siadają za kierownicę często w stanie upojenia alkoholowego lub po zażyciu środków odurzających, powodując  niebezpieczne zdarzenia na drogach.

W minioną niedzielę (17.09) policjanci ruchu drogowego zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego, do którego doszło na rondzie Batorego. Na miejscu zastali leżący na dachu samochód – toyotę – w także 70-letniego kierującego. Badanie na obecność alkoholu w organizmie wykazało, że miał on 2 promile i będąc w takim stanie przyjechał do Zielonej Góry z Sulechowa. Pojazd zabezpieczono, a pijany 70-latek trafił do izby wytrzeźwień. Niechlubnym rekordzistą okazał się jednak tego dnia inny kierujący, zatrzymany na ulicy Kożuchowskiej. 50-latek jadący oplem miał 2,5 promila.

Natomiast najbardziej bulwersującym zdarzeniem okazał się rajd quadem pijanej nastolatki. 15-letnia mieszkanka powiatu zielonogórskiego, mając w organizmie promil alkoholu, pojechała quadem w odwiedziny do koleżanki z innej miejscowości. Niestety na zakręcie nie opanowała pojazdu i uderzyła w znak drogowy. W jej przypadku policjanci sporządzili do sądu rodzinnego dokumentację dotyczącą demoralizacji i popełnienia czynu karalnego.

Ponadto podczas weekendu policjanci zatrzymali także osoby kierujące pod działaniem środków odurzających. 21-letniego kierującego volkswagenem, będącego pod wpływem kokainy i marihuany, który także miał przy sobie amfetaminę oraz kierującego oplem pod działaniem amfetaminy i kokainy, który dodatkowo miał przy sobie woreczek z amfetaminą. W obydwu tych przypadkach pojazdy zostały zabezpieczone na policyjnym parkingu, a kierujący zatrzymani. Oprócz zarzutów z kierowanie pod wpływem środków odurzających usłyszą jeszcze dodatkowo zarzuty za posiadanie narkotyków.

Pamiętajmy, że wsiadanie za kierownicę po alkoholu zagraża bezpieczeństwu  wszystkich uczestników ruchu drogowego. Alkohol może być niebezpieczny nawet 24 godziny od jego spożycia.

  • #1
  • #2
  • #3