W poniedziałek przy ul. Dzikiej w Zielonej Górze odnaleziono niewybuchy pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policyjni pirotechnicy ustalili wstępnie, że są to bomby lotnicze z tego okresu. Po otrzymaniu informacji o odnalezieniu niewybuchów władze miasta zwołały sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom tej okolicy, na czas podejmowania niewybuchów zarządzona zostanie ewakuacja mieszkańców pobliskich budynków i instytucji. Ewakuacja rozpocznie się 26 września od godziny 7.30. Działania saperów mogą potrwać co najmniej do godziny 13.00.


Okoliczni mieszkańcy zostaną ewakuowani autobusami komunikacji miejskiej z przystanków na ul. Staszica przy Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych oraz z przystanku na ul. Staszica przy pływalni. Ewakuowane osoby zostaną umieszczone w następujących lokalizacjach:

1. Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50

2. Budynek UZ, Wydział Mechaniczny, ul. Szafrana 4

3. Wydział Matematyki UZ ulica Szafrana 4a

Prosimy wszystkie osoby zamieszkujące obszar, który będzie ewakuowany, o zamknięcie dopływu prądu i wody przed opuszczeniem mieszkania, zamknięcie okien, zabranie ze sobą tylko najpotrzebniejszych rzeczy, w tym dokumentu tożsamości i niezbędnych leków.  Wszystkim ewakuowanym mieszkańcom zostanie zapewnione bezpieczne schronienie.

Uprzejmie prosimy o przekazywanie informacji rodzinie i sąsiadom.

Ewakuacja rozpocznie się 26 września od godziny 7.30. Działania saperów mogą potrwać co najmniej do godziny 13.00.

Strefa ewakuacji obejmuje następujące ulice:

Sportowa,  Klementowskich, Zamenhofa 3-7, 13-19, 21-25, 40-46, 32-38, Czubińskiego, Zakręt, Dolna, Dolina Zielona od 19  do sali weselnej,  Wazów, Bema, Wyspiańskiego, Szafrana do Wazów, Dzika, Żabia.