Nie musisz zapraszać go do domu, nie musisz częstować obiadem czy dawać mu schronienia wystarczy, że nie będziesz obojętny i widząc człowieka w potrzebie powiadomisz Policję. Prognozy pogody na najbliższy czas sugerują, że wkrótce temperatura w nocy może spaść poniżej zera, a tak niskie temperatury mogą być niebezpieczne właśnie dla osób bezdomnych. Dlatego też już teraz prosimy wszystkich o zainteresowanie osobami, które nie mają odpowiedniego schronienia i poinformowanie służb - Policji lub Straży Miejskiej.

Zbliża się okres zimowy, który jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Dla kierowców, bo muszą zadbać o stan pojazdów, dostosować styl jazdy i prędkość do panujących warunków, dla mieszkańców, bo będą musieli odpowiednio się ubrać i zwiększyć nakłady na ogrzanie mieszkań, ale przede wszystkim jest największym wyzwaniem dla tych, którzy nie mają odpowiedniego schronienia czyli osób bezdomnych. Dlatego też już teraz prosimy o zainteresowanie osobami śpiącymi na ławkach w parkach, na przystankach, zwłaszcza w porze wieczorowej czy w nocy. Niskie temperatury mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu takich osób.

Zielonogórscy policjanci już sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni, aby upewnić się, że warunki w jakich mieszkają nie zagrażają ich życiu. Sprawdzają pustostany, ogródki działkowe i wszystkie te miejsca, o których wiedzą, że mogą tam przebywać bezdomni. Dodatkowo, aby pomóc  osobom bezdomnym przetrwać trudny czas, policjanci będą informować, gdzie takie osoby mogą się schronić czy zjeść ciepły posiłek.

W corocznych działaniach policjantów wspierają pracownicy zielonogórskiej noclegowni, którzy wspólnie z policjantami odwiedzają miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne i proponują im pomoc : nocleg, ogrzanie czy coś ciepłego do zjedzenia.   

Policjanci jak co roku proszą też mieszkańców o czujność i uwagę oraz informowanie o osobach potrzebujących schronienia. Mundurowi będą sprawdzać wszystkie sygnały od mieszkańców o osobach potrzebujących pomocy lub policyjnej interwencji.  Pamiętajmy, że co roku dochodzi też do sytuacji, gdy osoby nietrzeźwe nie są w stanie dojść do domu i zasypiają na ulicy, dlatego tak ważne jest aby mieszkańcy miasta i powiatu, jeśli sami nie mogą pomóc takim osobom, informowali o podobnych sytuacjach odpowiednie służby Policję – telefon 112 czy Straż Miejską dzwoniąc pod numer (68) 320 08 99.

W ubiegłym roku większość skutecznych interwencji była możliwa dzięki sygnałom od zielonogórzan, którzy bardzo szybko reagowali widząc bezdomnych, nietrzeźwych potrzebujących pomocy czy też inne osoby w potrzebie.

W województwie lubuskim uruchomiona została także infolinia 800 109 160 dla osób bezdomnych, gdzie dowiedzą się o miejscach noclegowych, jadłodajniach i innych formach pomocy.