Zainteresowanie losem osób bezdomnych to nie tylko wyraz empatii, ale także akt społecznej odpowiedzialności. W obliczu trudności życiowych, które spotykają takie osoby bardzo ważne jest, abyśmy byli wrażliwi na los drugiego człowieka, a nasza gotowość do pomocy może przybierać różne formy, jak chociażby powiadomienie służb ratunkowych – w tym Policji - o osobach, które aktualnie znajdują się w trudnym położeniu i wymagają natychmiastowej pomocy. Pamiętajmy, że często dzięki reakcji społeczeństwa policjanci mogą szybko zadziałać, aby uratować czyjeś zdrowie a czasami nawet życie.

Pogoda w ostatnich dniach nie sprzyja długiemu przebywaniu na dworze, zgłasza w nocy, gdy temperatury są najniższe. W tedy łatwo o wychłodzenie organizmu, a osoby, które nie mając schronienia, przebywają dłuższy czas na zewnątrz, są narażone na niebezpieczeństwo zwłaszcza wtedy, gdy są schorowane lub spożywały wcześniej alkohol.
W tym trudnym czasie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to co dzieje się wokół nas, zwłaszcza gdy w porze wieczorowej widzimy osoby siedzące przez dłuższy czas na ławkach czy przystankach, a zwłaszcza gdy osoby te śpią. Warto zainteresować się ich losem, a jeśli sami nie możemy im pomóc oferując posiłek czy schronienie, wykażmy empatię i zrozumienie dzwoniąc pod numer alarmowy 112 by powiadomić odpowiednie służby.

Wzajemna życzliwość i gotowość do działań na rzecz osób bezdomnych są ważne i świadczą o naszym człowieczeństwie. Pamiętajmy także, że każdy z nas może znaleźć się w trudnej, życiowej sytuacji i to od reakcji innych będzie wtedy zależeć nasz los. Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka. Drobne gesty, takie jak uśmiech, rozmowa czy niewielka pomoc materialna, mogą znacząco wpłynąć na jakość życia tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.