Sołtysi poparli strategię kultury – oferta kulturalna ma dotrzeć bliżej osiedli

FOT. Zielona Góra Urząd Miasta
Podczas spotkania w urzędzie miasta przedstawiono kierunki, które mają przenieść aktywność kulturalną z centrum na osiedla. W Zielonej Górze rozmowy skupiły się na tym, jak uczynić świetlice i filie bibliotek miejscami żywej animacji, a także na roli organizacji pozarządowych w lokalnych inicjatywach. Atmosfera była konstruktywna – konwent wydał pozytywną opinię i przesunął debatę o kulturze w stronę praktycznych rozwiązań.
- Konwent sołtysów wyraził opinię o Strategii Rozwoju Kultury
- W Zielonej Górze to oznacza zmiany w sposobie organizacji kultury
Konwent sołtysów wyraził opinię o Strategii Rozwoju Kultury
Podczas obrad głównym tematem była Strategia Rozwoju Kultury w Zielonej Górze na lata 2026–2036, której założenia zaprezentowali Marek Kamiński (zastępca wiceprezydenta) oraz Kajetan Suder, kierownik referatu WO–RK. Uczestnicy zapoznali się z dokumentem i udzielili mu pozytywnej opinii. W spotkaniu wzięli też udział Paweł Wawryk, zastępca dyrektora departamentu prezydenta miasta, oraz Waldemar Kotlarski, pełnomocnik prezydenta.
Jako najważniejsze kwestie poruszone przez sołtysów wskazano:
- wdrożenie koncepcji miasta 15‑minutowego – zapewnienie dostępu do dóbr kultury w bliskiej odległości od domu;
- wykorzystanie świetlic i filii bibliotecznych jako lokalnych „mini hubów” animacyjnych i mikro scen;
- zwiększenie wsparcia dla organizacji pozarządowych, które prowadzą animację i edukację kulturalną.
W Zielonej Górze to oznacza zmiany w sposobie organizacji kultury
Przyjęte założenia mają przede wszystkim przesunąć ciężar działań kulturalnych z centralnych przestrzeni do sąsiedztw – tam, gdzie mieszkają ludzie. Pomysł „odcentrumowienia” oferty ma sprawić, że uczestnictwo w wydarzeniach stanie się łatwiejsze i tańsze w codziennym odbiorze. Sołtysi podkreślali, że to właśnie świetlice i biblioteki mogą stać się miejscami regularnych spotkań, prób i lokalnych pokazów, a organizacje pozarządowe – partnerami w realizacji programów.
Z perspektywy praktycznej oznacza to, że mieszkańcy mogą spodziewać się:
- większej liczby działań kulturalnych blisko domu, organizowanych w świetlicach i filiach bibliotek;
- większego zaangażowania NGO‑ów w programy edukacyjne i animacyjne;
- dążenia do równego dostępu do oferty kulturalnej niezależnie od części miasta.
Realizacja strategii ma służyć wyrównywaniu szans i umacnianiu miejskiej tożsamości – tak, by kultura była nie tylko dostępna, ale i tworzona wspólnie z mieszkańcami. Aby śledzić kolejne kroki wdrożenia, warto śledzić komunikaty urzędu i lokalnych instytucji kulturalnych, które będą informować o planowanych działaniach w poszczególnych sołectwach.
na podstawie: Zielona Góra Urząd Miasta.
Autor: krystian

