Seniorzy z Zielonej Góry wychodzą poza miasto i szykują współpracę z Cottbus

FOT. UM w Zielonej Górze
W Zielonej Górze seniorzy rzadko zatrzymują się na samych rozmowach o sprawach własnego podwórka. Tym razem ich działania wychodzą dalej – do Cottbus, gdzie szykuje się wymiana doświadczeń, pomysłów i zwyczajnie dobrej energii. Zanim jednak dojdzie do podpisania porozumienia, rada spotka się jeszcze z mieszkańcami podczas dyżuru w ratuszu.
- Pierwszy krok do współpracy z sąsiadami zza Nysy
- Dyżur w ratuszu i rozmowy o sprawach, które naprawdę wracają do mieszkańców
Pierwszy krok do współpracy z sąsiadami zza Nysy
Zielonogórska Rada Seniorów działa niespełna rok, a już wchodzi w etap, który wykracza poza miejskie sprawy. Jej przedstawiciele nawiązali kontakt z bliźniaczą organizacją z Cottbus i przygotowują pierwszą wymianę. Najpierw goście z Niemiec przyjadą do Zielonej Góry, a potem przyjdzie czas na wizytę rewanżową po drugiej stronie Nysy.
Zaplanowane spotkania mają nie skończyć się na kurtuazyjnych rozmowach. Obie strony chcą podpisać umowę o współdziałaniu, która ma uporządkować wspólne działania i ułatwić dalsze kontakty. Dla starszych zielonogórzan to szansa, by podejrzeć, jak podobne inicjatywy funkcjonują w Brandenburgii, a dla gości z Cottbus – by zobaczyć, jak w mieście organizuje się wsparcie i aktywność seniorów.
– Liczymy na wymianę doświadczeń, inicjatyw, dobrej energii. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak radzą sobie na co dzień niemieccy seniorzy, a oni są bardzo ciekawi nas – mówi prof. Grażyna Miłkowska, wiceprzewodnicząca Zielonogórskiej Rady Seniorów.
Dyżur w ratuszu i rozmowy o sprawach, które naprawdę wracają do mieszkańców
Zanim ruszą międzynarodowe spotkania, rada wraca do codziennych spraw zielonogórzan. W czwartek, 16 kwietnia, jej przedstawiciele będą pełnić dyżur w ratuszu i czekać na osoby, które chcą zgłosić potrzeby albo problemy seniorów.
Warto zapisać najważniejsze terminy:
- 16 kwietnia, czwartek – dyżur Zielonogórskiej Rady Seniorów w ratuszu, 10.00–12.00
- 17 kwietnia, piątek – posiedzenie rady z udziałem seniorów z Cottbus
- 30 maja, sobota – rewizyta zielonogórzan w Cottbus
Rada od kilku miesięcy spotyka się także z miejskimi organizacjami działającymi na rzecz osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami. Na marcowym posiedzeniu rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji osób niewidomych i niedowidzących. Gościem był Dariusz Wojciechowski, prezes okręgu lubuskiego Polskiego Związku Niewidomych, którego zielonogórski oddział zrzesza blisko 200 osób. Większość z nich to seniorzy, więc te rozmowy szybko schodzą z poziomu deklaracji na konkretne potrzeby codziennego życia.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM w Zielonej Górze). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

Wolność namalowana pędzlem. Młodzi artyści z regionu jadą do finału

Na Placu Strzeleckim oglądano liliputów i „najgrubsze dzieci świata”

Sportowy poranek w Kargowej. Biegi i atrakcje dla całych rodzin

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rusza z limitem trzech wyborów

Rada Kultury naciska na młodych i współpracę. Strategia trafia dalej

Na Bocznej w Łężycy widać już nową nawierzchnię. Kończy się przebudowa drogi

Lodowa Północ wchodzi na scenę. Teatr obiecuje ciepłą lekcję o przyjaźni

Seniorzy z Zielonej Góry i Cottbus łączą siły. Padło ważne porozumienie

Budowlanka i VII LO na szczycie. W Licealiadzie nie było miejsca na błędy

W budżecie obywatelskim dominują zieleń i zdrowie. Zielona Góra chce więcej codzienności

Falubaz w napięciu. Kontuzje i bojkot przed meczem

Przy Alei Słowackiego rośnie nowa winnica i ma dać miejskie wino

