W naszym powiecie znów grasowali oszuści wyłudzający pieniądze przez telefon. W środę usiłowali oszukać dwoje zielonogórzan wmawiając im, że policjanci prowadzą tajną akcję przeciwko oszustom „na wnuczka”. Starsze małżeństwo na szczęście nie straciło oszczędności swojego życia – w porę orientując się, że telefon od rzekomego „policjanta” to kłamstwo.

Po raz kolejny ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon i podając się za członka rodziny w kłopotach lub ostatnio za policjanta, który prowadzi „tajną akcję” przeciwko oszustom na wnuczka. Dzwoniący oszust poleca wypłacić pieniądze i oddać je na przechowanie „policjantowi”, który się po nie zgłosi lub przelać pieniądze na „specjalne konto”. Perfidni przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Pierwsze połączenie jest zawsze przez telefon stacjonarny.

        

W środę przed południem 78-letnia mieszkanka Zielonej Góry odebrała telefon. Dzwoniący podawał się za policjanta, który prowadzi tajną akcję przeciwko oszustom „na wnuczka”. Najpierw perfidnie wypytał zielonogórzankę o stan konta w banku i o to czy ma męża uprawnionego do tego konta. Zasugerował, że przestępcy mają kserokopię dowodu osobistego męża i za chwilę mogą przelać wszystkie pieniądze z konta starszej pary. Oszuści wyłudzili dane do konta bankowego zielonogórzan.

 

Na szczęście starsi Państwo zorientowali się, że jest to oszustwo i powiadomili policję. Uniknęli w ten sposób utraty oszczędności całego życia. Miejmy nadzieję, że ich przykład  będzie ostrzeżeniem dla innych.

 

 

NIGDY

NIE PODAWAJCIE PAŃSTWO NIKOMU OBCEMU

LOGINÓW I HASEŁ DO KONT BANKOWYCH!

 

NIGDY

NIE PRZELEWAJCIE PAŃSTWO PIENIĘDZY

NA NIEZNANE KONTA!

 

UWAGA!

  • Policjanci nie angażują do swoich akcji osób cywilnych.
  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo.
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.

 

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym. 

 

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

 

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr 112 lub 997.

 

 

Więcej informacji na stronie:

http://www.oszustwanawnuczka.pl/