Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego uruchomili od 1 czerwca br. stały punkt kontroli autokarów na pętli przy ul. Wrocławskiej, gdzie kontrolują codziennie od kilku do nawet kilkunastu autokarów wyjeżdżających na wycieczki z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowo wyjeżdżają także na kontrole do różnych miejscowości powiatu zielonogórskiego. To właśnie podczas jednej z takich wyjazdowych kontroli, zastrzeżenia policjantów wzbudził stan trzeźwości kierowcy, a następnie stan techniczny kolejnego autobusu.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego otrzymują w ostatnim czasie bardzo dużo zgłoszeń od rodziców i opiekunów, którzy proszą o sprawdzenie stanu autobusów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki. Część z autokarów przyjeżdża do stałego punktu kontroli przy ul. Wrocławskiej, natomiast wiele wyjazdów odbywa się w innych godzinach niż 6.30- 9.00 w których funkcjonuje stały punkt, dlatego policjanci po wcześniejszym zgłoszeniu jadą na wskazane miejsce, żeby taką kontrolę przeprowadzić, np. do pobliskich miejscowości.

Podobnie było wczoraj w jednej z miejscowości gminy Sulechów. Policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie kontroli autobusu, który miał wyjechać z dziećmi na wycieczkę do Międzyzdrojów. Kontrola ta nie przebiegła jednak tak jak większość jej podobnych, ponieważ w jej trakcie mundurowi stwierdzili, że kierowca autobusu znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało, że miał 0,22 promila. Policjanci natychmiast zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Gdy po dzieci przyjechał kolejny autokar z innym kierowcą, policjanci przystąpili znowu  do sprawdzenia . O ile stan trzeźwości kierowcy nie wzbudził ich zastrzeżeń o tyle stan techniczny już tak. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny i nie dopuścili autokaru do ruchu. Dopiero trzecim podstawionym autobusem, dzieci z kilkugodzinnym opóźnieniem wyjechały na wycieczkę. Co prawda wyjazd się opóźnił, ale za to zarówno rodzice jak i opiekunowie mieli gwarancję, że kierowca z którym dzieci wyjechały był trzeźwy, a autobus sprawny technicznie.

Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się coraz powszechniejsze. Opiekunowie czy rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia pojazdu oraz kierującego, który wyjeżdża na wycieczkę. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

 

JAK ZGŁOSIĆ KONTROLĘ AUTOBUSU:

Organizator wyjazdu, rodzic czy pasażer może zgłosić autobus do kontroli co najmniej dzień wcześniej pod numerem 68 476 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer  68 476  24 11 na stanowisko Dyżurnego KMP.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, prosimy wszystkich chętnych do przeprowadzenia kontroli autobusów przez policjantów o zgłaszanie tego co najmniej dzień wcześniej.