W tym tygodniu w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze odbyło się bardzo nietypowe szkolenie – zasady udzielania pierwszej pomocy psom. Policyjni przewodnicy psów z naszego województwa uczestniczyli w zajęciach z wielkim zaangażowaniem – zdrowie ich czworonożnych partnerów w służbie jest dla nich bardzo ważne.

 

Policyjne psy dla swoich opiekunów – policyjnych przewodników to ich oddani i wierni partnerzy w służbie. Dlatego policjanci bardzo dbają o swoje psy, a oprócz  codziennej pielęgnacji myślą też o ich zdrowiu. Policyjne psy uczestnicząc w działaniach tak samo jak policjanci są narażone na wypadki, mogą zostać ranne, mogą zostać zaatakowane przez zatrzymywane osoby albo inne zwierzęta.

W takich sytuacjach bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy przedweterynaryjnej czworonogowi i policjanci chcą się uczyć jak pomóc swoim psim partnerom jak najszybciej.

Takie szkolenie odbyło się w tym tygodniu w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Szkolenie prowadził prawdziwy pasjonat, ratownik weterynaryjny i instruktor pierwszej pomocy, a na co dzień policjant Komendy Miejskiej Policji z Wrocławia asp. szt. Tomasz Stępień. T.Stępień jest twórcą autorskiego programu szkoleniowego pierwszej pomocy dla psów.

Oprócz instruktora najważniejszym uczestnikiem szkolenia był Bono – 9-letni owczarek australijski, który na co dzień pracuje w grupie poszukiwawczo-ratowniczej. Bono jest wyjątkowo łagodny i cierpliwie poddawał się wszystkim szkoleniowym „zabiegom”.

Policyjni przewodnicy uczestniczący w szkoleniu sami również ćwiczyli wstępne badanie, zakładanie opatrunków i tamowanie krwotoków – zabiegom poddane były Bono i nasza zielonogórska Roxi oraz dwa „psie” fantomy.  

 

Ładowanie odtwarzacza...