Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Najpowszechniejsze chwasty na polskich polach

Uprawa zbóż lub innych roślin wiąże się z ciężką pracą. Rolnicy muszą zmierzyć się nie tylko ze zmiennymi i nieraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale także z chwastami. Te pojawiają na polskich polach bardzo często. Są niezwykle wytrzymałe i walka z nimi bywa nierówna.

Najbardziej powszechne

Do najczęściej spotykanych chwastów bez wątpienia możemy zaliczyć jaskiera bulkowego. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest grubsza łodyga i delikatne włoski pokrywające ją całą. Jest ona bardzo niebezpieczna i trująca. Wszystko przez tak zwaną ranunkulinę. Niestety roślina ta jest dość ekspansyjna. Na polach i łąkach znajdziemy jej naprawdę dużo. Do walki z jaskierem możemy wykorzystać oprysk na chwasty.

Innymi chwastem, który może występować na polu jest przetacznik bluszczykowy. Jest on bardzo niebezpieczny, szczególnie dla zbóż. Walkę z nim należy rozpocząć możliwie szybko, ponieważ przetacznik odbiera składniki pokarmowe roślinom zasianym na polu. Nie trudno się domyślić, że może to spowodować znaczne obniżenie plonów.

Piękne szkodniki

Mak polny kojarzy nam się głównie z pięknymi czerwonymi kwiatami. Rolnicy jednak bardzo go nie lubią. Konkuruje on głównie ze zbożami i roślinami okopowymi. Mak zanieczyszcza plony, a co za tym idzie, znacznie pogarsza ich jakość. Jeśli na metrze kwadratowym pola znajduje się minimum 10 sztuk maku oznacza to, że poziom zagrożenia dla zasianych roślin znacząco wzrasta. Mak polny najlepiej zwalczać herbicydami.

Bardzo groźnym i inwazyjnym chwastem jest tasznik pospolity. Zabiera on roślinom uprawnym wodę i składniki odżywcze. Co więcej, w miejscach gdzie występuje tasznik, częściej pojawiają się różnego rodzaju patogeny. Na ten chwast powinni uważać rolnicy uprawiający rzepak. Usunięcie tasznika nie jest prostym zadaniem. Oprysk na chwasty w tym przypadku należy stosować nie tylko bezpośrednio na polu, ale również na terenach do niego przylegających.

Lista chwastów występujących na polskich polach jest bardzo długa. Wiele z nich stanowi bardzo duże zagrożenie dla upraw, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych oprysków.