Zielonogórscy policjanci wiedzą jak ważna dla bezpieczeństwa jest edukacja i tworzenie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat dlatego często i chętnie spotykają się z dziećmi w szkołach czy przedszkolach. Najwięcej spotkań organizowanych jest wraz z początkiem roku szkolnego w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”. W tym tygodniu policjanci spotkali się z dziećmi z Zespołu Edukacyjnego nr 4 w Zielonej Górze.

Podczas zajęć młodszy aspirant Agnieszka Jabłonka z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej i Nieletnich rozmawiała z dziećmi na tematy dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach w miejscach przeznaczonych dla pieszych uczestników ruchu drogowego, poruszania się po poboczu drogi, przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych, a także mówiła na co należy zwrócić uwagę przy złej widoczności. Policjantka opowiedziała dzieciom o sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przestrzegała przed niebezpiecznymi zabawami w pobliżu dróg. Przypomniała dzieciom także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i w jakim celu należy to robić.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą i były bardzo aktywne podczas zajęć. Okazało się, że doskonale wiedzą kiedy należy przechodzić przez jezdnię i jak należy zachowywać się na drodze. Wiedziały również jak ważne jest noszenie odblasków, aby być lepiej widocznym dla kierujących. Pamiętały też, że zawsze podczas jazdy samochodem należy zapinać pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach lub specjalnych siedziskach.

Najwięcej emocji i radości wzbudziły w dzieciach zajęcia praktyczne, podczas których same pokazywały jak należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Ogromną pomocą i atrakcją okazało się miasteczko umiejętności drogowych, dzięki któremu policjantka zaaranżowała przejście dla pieszych, a także zaprezentowała różne znaki drogowe. Dzieciaki bardzo aktywnie uczestniczyły także w przygotowanych przez policjantkę zabawach ruchowych i umiejętnie rozwiązywały zagadki dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

Wielką atrakcją była również wizyta policyjnego przewodnika starszego aspiranta Kamila Wróblewskiego z psem Koką. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały odblaskowe breloki oraz książeczki i kolorowanki.