Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Rynek pracy w Zielonej górze - gdzie szukać ofert pracy?

Przyglądamy się sytuacji zawodowej mieszkańców Zielonej Góry i podpowiadamy, jak znaleźć pracę.

Sytuacja na rynku pracy w Zielonej Górze

Zielona Góra jest jedną z głównych miejscowości na gospodarczej mapie województwa lubuskiego. Jej znaczenie dla tego regionu jest trudne do przecenienia. Jak zmienił się tu w ciągu ostatnich 2 lat rynek pracy? Czy odnotowano wysoki wzrost bezrobocia? Są to pytania, które w obliczu trwającej pandemii dotykają złożonego zagadnienia.

Warto zaznaczyć, że w całym kraju, w tym także w Zielonej Górze nastąpiły pewne zmiany. Wiele osób musiało pożegnać się z pracą, lecz wciąż powstawały nowe stanowiska, które uratowały sytuację. Lokale gastronomiczne, które straciły zapotrzebowanie na kelnerów, zaczęły zatrudniać dostawców i osoby do obsługi zamówień. Sklepy stacjonarne, które również zostały zamknięte, zmieniły sposób funkcjonowania, skupiając się na sprzedaży internetowej. Nie musiały rezygnować one z pracowników, a jedynie przekształciły ich model pracy.

Jak zatem wygląda bezrobocie w liczbach? Zgodnie z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego na koniec czerwca 2021 roku stopa bezrobocia wynosiła 4,1%. Był to całkiem niezły wynik na tle liczb w całym kraju. Dla Polski w tym czasie parametr ten wynosił 5,9%. Porównując jednak z sytuacją przed pandemią, możemy powiedzieć, że pojawiły się wyraźne trudności ze znalezieniem zatrudnienia. W 2019 roku stopa bezrobocia w Zielonej Górze osiągnęła jedynie 2,4%.

Na jakich pracowników jest popyt?

Przyjrzyjmy się, w jakich branżach jest dziś praca w Zielonej Górze. Choć nie możemy mówić o poważnym kryzysie gospodarczym, zaszły na rynku pracy pewne zmiany. Zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników branży automotive, konsultantów telefonicznych, przedstawicieli handlowych, agentów ubezpieczeniowych i rzeczoznawców. Bardzo wiele ofert pojawia się również dla osób pracujących przy obróbce drewna oraz metalu.

Podobnie jak w całym kraju, ze znalezieniem pracy nie mają problemu specjaliści budowlani, kierownicy budowy, inżynierowie, mechanicy, monterzy instalacji, dekarze, a także kierowcy samochodów ciężarowych, busów i osobówek.

Ogłoszenia o pracę w Zielone Górze często dotyczą pracowników branży medycznej. Poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, ratownicy.

Gdzie szukać pracy w Zielonej Górze?

Najbardziej skutecznym źródłem szukania ofert pracy jest obecnie internet. Dziś wiele firm prowadzi nawet rekrutacje online, co pozwala na łatwy kontakt z zaoszczędzeniem czasu obu stron. Sprawdź, jakie wakaty znajdziesz na portalu GoWork https://www.gowork.pl/praca/zielona-gora. Każdego dnia pojawiają się tu nowe propozycje na bardzo różnorodne stanowiska. Wyszukaj oferty adekwatne do Twojego doświadczenia, wykształcenia i zainteresowań. Pamiętaj, że wysyłanie aplikacji wszędzie, nie jest dobrą strategią. Dopracuj swoje CV, przystosuj do konkretnej branży. Przygotuj list motywacyjny, specjalnie z myślą o konkretnym pracodawcy. To widać, jeśli masz ogólny wzór. List mający pasować wszędzie, nie będzie pasował nigdzie.

Inną formą szukania pracy, jest zwracanie się bezpośrednio do pracodawców. Możesz przeglądać poszczególne strony firm i sprawdzać zakładkę "kariera". Jest to jednak system znacznie bardziej czasochłonny.