Tylko w ciągu trzech ostatnich dni policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zostali zawiadomieni przez 8 osób o włamaniach na ich konta bankowe. Sprawcy uzyskiwali dane do logowania do ich kont poprzez fałszywe linki i aplikacje. W ten sposób oszuści w łatwy sposób ukradli ich oszczędności. OSTRZEGAMY! NIE UDOSTĘPNIAJCIE PAŃSTWO SWOICH DANYCH. LOGUJCIE SIĘ DO BANKOWYCH KONT TYLKO NA ZABEZPIECZONYCH STRONACH CZY W APLIKACJACH SWOICH BANKÓW.

Wczoraj opisywaliśmy historię 75-latka, który stracił swoje oszczędności bo chciał inwestować w złoto i ropę naftową, a skuszony potencjalnym zyskiem podał oszustom dane do logowania do swojego konta bankowego. Oprócz 75-latka do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i do Komisariatu w Sulechowie zgłosiło 7 innych osób, których konta bankowe również zostały okradzione po uzyskaniu przez oszustów danych do logowania.

Dwie osoby zostały okradzione kiedy oszuści podszyli się pod osoby kupujące towar wystawiony na portalu z używanymi rzeczami. Oszuści chcą „potwierdzenia” danych karty, bo „chcą zapłacić” za towar.

Dwie osoby zalogowały się do swoich banków klikając w linki przesłane smsem przez oszustów podszywających się pod firmy kurierskie.

Jedna z okradzionych osób podała kod BLIK oszustowi podszywającemu się pod znajomego.

Dwie osoby straciły pieniądze ze swoich kont bo podały swoje dane oszustom podszywającym się pod pracownika banku. 

 

OSTRZEGAMY:

- UWAŻAJCIE PAŃSTWO NA FIRMY OFERUJĄCE ŁATWY I SZYBKI ZYSK;

- SPRAWDZAJCIE CZY O KOD BLIK RZECZYWISCIE PROSI ZNAJOMY(upewnić się można w rozmowie telefonicznej);

- NIGDY NIE PODAWAJCIE PAŃSTWO DANYCH DO LOGOWANIA W ROZMOWIE TELEFONICZNEJ;

- NIGDY NIE LOGUJCIE SIĘ DO BANKÓW POPRZEZ LINKI PRZYSŁANE W SMSACH CZY W WIADOMOŚCIACH MAILOWYCH;

- NIE INSTALUJCIE PROGRAMÓW I APLIKACJI Z NIEPEWNEGO ŹRÓDŁA

 

Co należy zrobić aby nasze dane nie zostały wykorzystane:

  • nie udostępniamy żadnym osobom postronnym swoich danych osobowych i adresowych, numeru pesel, serii i numeru dowodu osobistego, a także numerów rachunków bankowych i kart płatniczych,
  • szczególnie uważajmy na strony internetowe, które do zarejestrowania się wymagają podania szczegółowych danych, ponieważ mogą to być strony specjalnie stworzone do wyłudzania danych osobowych,
  • nie przekazujemy żadnych fotokopii dokumentów tożsamości i nie przesyłamy ich żadnym firmom czy osobom,
  • jeśli stracimy dokumenty czy karty płatnicze należy je natychmiast zastrzec, 
  • jeżeli podejrzewamy, że osoby, firmy lub strony internetowe wyłudzają dane osobowe – zawiadamiamy Policję.