Wakacje już za trzy dni i podobnie jak w poprzednich latach jednym z letnich zadań zielonogórskich policjantów są kontrole autobusów przewożących grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież. W tym roku również oprócz możliwości sprawdzenia autobusu w miejscu wyjazdu grupy, można umówić się w stałym punkcie kontroli na pętli autobusowej przy ulicy Wrocławskiej.

Transport dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku oraz różne wyjazdy jest ważnym aspektem letniego bezpieczeństwa. Organizatorzy już od wielu lat muszą się liczyć z koniecznością kontroli autobusu przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Wiedzą o tym również przewoźnicy podstawiający autokary na wyjazdy. Podczas całego roku zielonogórscy policjanci kontrolują autobusy i busy przewożące grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież, również dorosłych. W okresie wakacji i zimowych ferii takich zgłoszeń jest więcej.

Kontrolę autobusu można umówić telefonicznie zarówno W MIEJSCU WYJAZDU grupy jak i w STAŁYM PUNKCIE KONTROLI AUTOBUSÓW na pętli autobusowej przy ulicy Wrocławskiej.  

Organizator wyjazdu, rodzic czy pasażer może zgłosić autobus do kontroli pod numerem 47 7952050 w godzinach 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer  47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisko Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Prosimy o informację możliwie jak najwcześniej kiedy tylko zostanie ustalony termin wyjazdu (co najmniej dwa dni wcześniej przed terminem). Należy podać miejsce zbiórki, dzień i godzinę oraz cel wyjazdu.

Jeżeli kontrola umawiana jest w miejscu wyjazdu grupy - najlepiej umówić kontrolę na pół godziny wcześniej przed planowanym odjazdem – organizator wycieczki powinien zobowiązać przewoźnika do wcześniejszego podstawienia autobusu.

Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. Po kontroli sporządzany jest protokół, który kierowca dostaje do swojej dyspozycji.

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

- gaśnica;

- apteczka;

- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;

- oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;