Czym jest Ethereum i dlaczego powinieneś się tym zainteresować

‍Po Bitcoinie istnieje wiele innych kryptowalut, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat. W rzeczywistości, według CoinMarketCap, w tej chwili istnieje ponad 1300 rodzajów cyfrowych tokenów. Jednym z najbardziej popularnych wśród nich jest Ethereum, który został zaprojektowany jako alternatywa dla Bitcoina z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Jeśli zastanawiałeś się, czym jest Ethereum i dlaczego stało się tak popularne wśród inwestorów i deweloperów kryptowaluty, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym poście odpowiemy na wszystkie twoje pytania dotyczące Ethereum i wyjaśnimy, dlaczego jest to jeden z najważniejszych projektów. Zaczynajmy!

Jak działa Ethereum?

Teraz, gdy wiemy, czym jest Ethereum, przyjrzyjmy się, jak działa. Podobnie jak wiele innych kryptowalut, Ethereum działa na blockchainie. Blockchain to zdecentralizowana księga, która rejestruje transakcje w całej sieci komputerów. Służy jako bezpieczna, cyfrowa księga publiczna, która rejestruje ruch walut cyfrowych lub dowolnych danych, które można zredukować do danych. Zdecentralizowany charakter blockchaina oznacza, że nie ma centralnego organu, który mógłby go kontrolować. Zamiast tego, blockchain jest utrzymywany i weryfikowany przez sieć komputerów na całym świecie. Każdy może dołączyć do tej sieci jako użytkownik lub deweloper. Nie jest wymagane żadne pozwolenie, aby stać się częścią Ethereum blockchain.

Dlaczego Ethereum jest ważne?

Ethereum jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, było pionierem koncepcji inteligentnych kontraktów i stworzyło wokół nich cały ekosystem. Po drugie, sprzyjało środowisku do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, które mogą zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i prowadzimy interesy. Po trzecie, sieć Ethereum już teraz przetwarza więcej transakcji niż Bitcoin.

W rzeczywistości zdolność sieci do przetwarzania transakcji stała się tak imponująca, że wiele osób zastanawia się, czy Ethereum zastąpi Bitcoina jako najpopularniejszą kryptowalutę pod względem adopcji i wartości. Chociaż nie możemy być pewni przyszłości, ważne jest, aby zauważyć, że obie kryptowaluty mają pewne kluczowe różnice, które sprawiają, że są odpowiednie dla różnych przypadków użycia. Oznacza to, że Ethereum i Bitcoin mogą istnieć obok siebie bez większych konfliktów. Prawdę powiedziawszy to, Ethereum może bardzo dobrze skończyć zastępując Bitcoina jako najbardziej wartościową kryptowalutę w najbliższej przyszłości.

Czy Ethereum jest takie samo jak Bitcoin?

Podczas gdy obie są kryptowalutami i działają na sieciach blockchain, podobieństwa między Ethereum i Bitcoinem na tym się kończą. Podczas gdy Ethereum stworzyło platformę, na której każdy może budować zdecentralizowane aplikacje i inteligentne kontrakty, Bitcoin został zaprojektowany z myślą o jednym celu: działać jako cyfrowy magazyn wartości. Bitcoin robi to poprzez bycie całkowicie zdecentralizowanym, niezmiennym i przejrzystym. Oznacza to, że żadna osoba ani podmiot nie ma żadnej kontroli nad Bitcoinem.

Każda transakcja dokonana za pomocą Bitcoina jest zapisywana na blockchainie, a kiedy te transakcje są potwierdzone, nie mogą być odwrócone. Nikt nie może w żaden sposób manipulować danymi. Jedynym sposobem, w jaki ktoś może manipulować Bitcoin blockchain jest uzyskanie dostępu do ponad 50% mocy obliczeniowej sieci.