Winobranie to święto nas wszystkich! Święto podczas którego sięgniemy do historycznych i winiarskich tradycji naszego miasta, również dlatego, że jest to oficjalne rozpoczęcie obchodów 800- lecia powstania miasta i 700- lecia nadania mu praw miejskich. Oprócz znanych już wszystkim atrakcji, w ofercie Winobrania pojawi się kilka nowości.

 
 
 
 
- Po przerwie spowodowanej pandemią chyba wszyscy jesteśmy spragnieni dobrej zabawy. I oto wielkimi krokami zbliża się Winobranie – ulubione święto zielonogórzan i, przyznam szczerze, również moje. Przyjemnie jest oddać na tydzień władzę Bachusowi i móc pozwolić sobie na korzystanie z atrakcji, jakie oferują Dni Zielonej Góry. A tych nie brakuje! To wyjątkowe święto, bowiem otwieramy nim obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Przez cały tydzień – od 3 do 10 września będziemy zwiedzać winnice, testować trunki z których słynie nasze miasto, oglądać wystawy czy bawić się na wyjątkowych koncertach na trzech scenach. Warto zwrócić uwagę na naszą muzyczną winobraniową perełkę, która zwieńczy obchody Dni Zielonej Góry – koncert z udziałem śmietanki polskiej sceny jazzowej z Urszulą Dudziak na czele. Możemy liczyć na znacznie więcej atrakcji, które są naszą wizytówką. Mamy z czego być dumni! Już dziś życzę wszystkim udanej zabawy i z niecierpliwością czekam na początek września!  - podkreśla Janusz Kubicki, prezydent Miasta Zielona Góra. 
 

W tym roku podczas Dni Zielonej Góry oprócz WinoBusów oraz Miasteczka Winiarskiego, w którym skosztować będziemy mogli wyrobów 37 winnic, dzięki współpracy z Fundacją Tłocznia, będzie można zwiedzić również historyczne piwnice winiarskie znajdujące się w okolicach centrum miasta. Fundacja przygotowała również cykl spacerów winiarskich oraz degustacji i spotkań z sommelierami i winiarzami.

 

Nie zabraknie oczywiście dużej dawki wspaniałej muzyki. Jak co roku stawiamy na różnorodność - od muzyki klasycznej, pop, mocną, alternatywną muzykę dla młodzieży, po projekty jazzowe. Na winobraniowej mapie miasta, odnajdziemy aż 3 sceny – na Placu Powstańców Wielkopolskich, na Placu Teatralnym oraz na Winnych Wzgórzach przy Zielonogórskiej Palmiarni, gdzie swoją przestrzeń już rok temu odnaleźli DJ oraz artyści prezentujący muzykę elektroniczną. W tym roku przygotowaliśmy tam również dodatkowe atrakcje.

 

Lunaparak, Jarmark, Winobraniowe Breakowisko, które wraca do podwórka przy ul. Żeromskiego, czy animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym to już stałe elementy Dni Miasta.  Jednak jednym - chyba najbardziej oczekiwanym stałym elementem Winobrania jest powracający na zielonogórskie ulice, po dwóch latach nieobecności  Korowód! Ten przejdzie w sobotę 10 września al. Konstytucji 3. Maja. Start  o godz. 12.00.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Winobrania na stronie winobranie.zgora.pl oraz zok.com.pl.

 
 
Fot. Bartosz Mirosławski UM 
 
 
 
 
 
Fot. Bartosz Mirosławski UM 
 
 
Fot. Bartosz Mirosławski UM