Tegoroczna edycja Zielonogórskiej Kampanii Profilaktycznej „ZaFAScynuj się ciążą bez alkoholu” odbywa się pod hasłem „FASD bagaż na całe życie”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że spożywanie alkoholu w okresie ciąży i karmienia piersią naraża dziecko na FASD, czyli specyficzne problemy zdrowotne, wychowawcze i edukacyjne, z którymi będzie musiało mierzyć się przez całe życie. 

 
 

W ramach kampanii będą umieszczone w wiatach przystankowych MZK plakaty o treściach informacyjno- edukacyjnych przybliżające problem funkcjonowania niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym oraz nastolatków z zaburzeniami FASD. Wydana zostanie broszura oraz ulotki, które udostępnione będą mieszkańcom Zielonej Góry w stojakach znajdujących się w wielu instytucjach miejskich oraz parafiach. W lokalnych stacjach radiowych emitowany będzie także spot promujący treści tegorocznej kampanii „FASD- bagaż na całe życie”, przygotowany przez nasze Biuro.

 

Kampania kierowana jest do wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, a zwłaszcza matek, ponieważ zaburzenie FASD jest efektem picia alkoholu przez kobiety w ciąży, także te, które spożywały go sporadycznie, nie wiedząc jeszcze, że spodziewają się dziecka.