Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę na rozbudowę żłobka Miejskiego nr 4 przy Wiśniowej. Dzięki temu Wisienka będzie mogła przyjąć dodatkowe 158 maluchów!

 

Wykonawcą inwestycji będzie Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak z Kopanicy, jej koszt to około 12 mln 443 tys. zł. Firma ma na wykonanie zadania 11 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. A to oznacza, że jeśli wszystko dobrze pójdzie, rozbudowany żłobek otworzy się we wrześniu 2024 r. Zadanie zostanie dofinansowane w kwocie 6 mln 430 tys. 679 zł (ponad 50 proc.) z Krajowego Planu Odbudowy w ramach rządowego programu „Maluch plus” 2022-2029.

 

- Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy na to zadanie rządowe wsparcie - mówił prezydent Janusz Kubicki. – Dzięki temu po raz kolejny zwiększy nam się liczba miejsc w żłobkach. Przybędzie też miejsc parkingowych przy żłobku i po sąsiedzku w Zespole Szkół Specjalnych nr 1. Wiemy, że rodzice maluchów czekają na takie informacje.

 

Nowy dwukondygnacyjny budynek zostanie połączony łącznikiem z obecnym obiektem. W planach jest nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny żłobek. Sale dydaktyczne będą połączone z sypialniami i salami zabaw. Maluchy skorzystają z odrębnej sali zabaw i sali sportowej. Ta ostatnia zyska też inne przeznaczenie, przyda się podczas organizacji akademii, szkoleń i spotkań z rodzicami.

 

- Zrobimy wszystko co możliwe, żeby elewacja przebudowanego żłobka wyglądała tak pięknie jak na prezentacji projektu – deklarował Maciej Jakuboszczak, przedstawiciel wykonawcy. – Mam nadzieję, że przed zimą budynek będzie gotowy w stanie surowym.

 

W planach są dwa duże place zabaw o nawierzchni trawiastej i poliuretanowej.

 

Na nieużytkowanym boisku wykonawca zorganizuje pokryty gresem parking z wjazdem od ul. Piastowskiej przeznaczony dla personelu żłobka i tutejszego Zespołu Szkół Specjalnych. Poza bramą żłobka, w pasie ruchu drogowego, powstanie też parking dla rodziców. Dojdzie trochę miejsc postojowych.

 

Przewidziana jest modernizacja, jak również powiększenie części magazynowej i kuchennej w obecnym obiekcie. Po zmianach wciąż będzie to kameralna placówka, ponieważ każda grupa dziecięca funkcjonuje odrębnie i ma przypisane na stałe opiekunki.

 

- Wsłuchujemy się w głos mieszkańców, którzy od wielu lat prosili o zwiększenie liczby miejsc w żłobkach - mówił radny Robert Górski. – Wielu zielonogórzan ma problemy ze sprawnym powrotem na rynek pracy, bo nie ma z kim zostawić swojej pociechy.

 

Przypomnijmy. Miasto Zielona Góra systematycznie zwiększa liczbę miejsc w żłobkach, ale wciąż jest ich za mało. W 2020 r. otwarto nowy żłobek przy al. Wojska Polskiego 116 (filia Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Wandy). Uczęszcza do niego 96 dzieci. Pieniądze na to zadanie pozyskano z rządowego programu „Maluch Plus”, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Po zakończeniu inwestycji w miejskich żłobkach będzie ponad tysiąc miejsc.

 
 
 
Fot. Bartosz Mirosławski UM
 
 
Fot. Bartosz Mirosławski UM