Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili w ostatnich dniach działania kontrolujące poziom głośności pojazdów. Działania są odpowiedzią na skargi mieszkańców, którzy informują policjantów o bardzo głośnych motocyklach czy samochodach w centrum miasta. Zatrzymanych zostało już kilka dowodów rejestracyjnych oraz wystawionych kilka mandatów karnych.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego odpowiadając na prośby mieszkańców zwiększyli intensywność działań prowadzonych na ulicach w centrum miasta. Głównym celem jest zapobieganie „nielegalnym wyścigom” i dyscyplinowanie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość. Innym przykrym zjawiskiem na które skarżą się mieszkańcy jest hałas jaki powodują motocykle i samochody jeżdżące w centrum.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy od miesiąca dysponują nowoczesnym pojazdem przeznaczonym dla ekip techniki drogowej i ekologii, który wyposażony jest między innymi w analizator spalin, dymomierz, urządzenie do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdu oraz  nowoczesnym miernikiem poziomu głośności. Poziom głośności pojazdu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Producenci pojazdów dbają o to żeby dozwolone normy nie były przekraczane, natomiast użytkownicy często „podrasowują” swoje motocykle czy samochody zmieniając ich układ wydechowy, nie zważając na dokuczliwość tego hałasu.

Podczas prowadzonych ostatnio działań policjanci ruchu drogowego zatrzymali kilka dowodów rejestracyjnych motocykli, motorowerów i samochodów osobowych – właśnie za przekroczenie poziomu głośności. Jak dotarło do mundurowych, w mieście już „huczy” od plotek, że policjanci robią tak dużo kontroli i strach wyjeżdżać do miasta. Kilku kierujących zostało również ukaranych mandatami – ich wysokość za takie wykroczenie może wynieść nawet 3000 złotych. Ale obawiać powinni się jedynie kierujący, którzy dokonali przeróbek w swoich pojazdach.