Zielonogórscy policjanci przyjęli kolejne zawiadomienie o oszustwie z wykorzystaniem mediów społecznościowych i podszywaniem się pod znaną firmę kurierską. Codziennie, w całym kraju, w różny sposób oszukiwane są dziesiątki, a może nawet setki osób. Dlatego tak ważne jest abyśmy wiedzieli kiedy mamy do czynienia z oszustwem i wiedzieli jak się przed nim obronić, a także nie reagowali na różnego rodzaju podstępne sztuczki, jakimi często w przestępczym procederze posługują się oszuści. OSTRZEGAMY! Nie klikajmy w przesłane nam linki, nie podawajmy żadnych szczegółowych danych w Internecie, w tym danych dostępowych do kont bankowych.

Nie ma dnia, żeby zielonogórscy policjanci nie otrzymali zgłoszenia od oszukanych mieszkańców naszego powiatu, którzy przez nieostrożność w sieci tracą pieniądze. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. A w jeszcze innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu sprzedażowym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść. Często też zdarzają się przypadki fałszywych ofert na sprzedaż różnego rodzaju towarów, które po opłaceniu nie docierają do klientów.

Czasami jest też tak, że poprzez kliknięcie w przesłany przez oszustów link, nieświadomie instalujemy program hakerski, poprzez który przestępcy uzyskują dostęp do kontaktów w naszym telefonie i wysyłają bez naszej wiedzy i zgody prośbę do znajomych o pożyczkę, a ci także nieświadomie wysyłając kody blik, przekazują pieniądze przestępcom.

Zielonogórscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie związanym z wystawieniem ogłoszenia na portalu sprzedażowym oraz z podszywaniem się pod znaną firmę kurierską. Mieszkaniec naszego miasta umieścił ogłoszenie o sprzedaży na jednym z portali. Po kilkudziesięciu minutach przez komunikator internetowy zadzwoniła do niego kobieta, z informacją że chce kupić wystawiony towar.  Zgodziła się na cenę i zaproponowała, że wyśle kuriera znanej firmy po kupiony towar. Obiecała, że po zrobieniu przelewu natychmiast wyśle kopię dowodu wpłaty. Po kilkudziesięciu minutach przyszła informacja, że próba przelewu pieniędzy  była nieudana i do pokrzywdzonego przysłany został link, na który miał się zalogować żeby wskazać dane adresowe dla kuriera. Kiedy zielonogórzanin kliknął w link otworzyła się strona łudząco podobna do oficjalnej strony znanej firmy kurierskiej. Ponieważ pokrzywdzony miał problem z wypełnieniem formularza na tej stronie, zadzwoniła „konsultantka” z tej właśnie firmy żeby „pomóc”. Oszustka w celu założenia konta na stronie firmy kurierskiej wyłudziła od zielonogórzanina dane osobowe, dane dotyczące konta bankowego i dokładne dane dotyczące karty płatniczej łącznie z kodem weryfikacyjnym tej karty! W celu weryfikacji konta założonego na stronie firmy kurierskiej, oszustka poprosiła pokrzywdzonego o wygenerowanie kilku kodów blik na różne kwoty, w sumie kilku tysięcy złotych. Po tym „konsultantka” się rozłączyła, a numer telefonu z którego wcześniej dzwoniła nagle stał się niedostępny. Wtedy pokrzywdzony zaczął podejrzewać, że coś może być nie tak. Zalogował się na swoje konto bankowe i zauważył, że jest tam kilkadziesiąt transakcji, których nie autoryzował i z jego konta w sumie zostało skradzionych niemal 20 tysięcy złotych….

W opisanym przypadku zielonogórzanin stracił przez swoją nieostrożność prawie 20 tysięcy złotych, natomiast często kwoty wypłacane przez oszustów są znacznie wyższe – oszuści np. biorą wysokie kredyty na konto pokrzywdzonych - dlatego ważne jest abyśmy mieli świadomość tego w jaki sposób działają oszuści i umieli się obronić przed ich podstępnymi atakami.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI:
1. Sprzedajesz coś na portalu sprzedażowym.
2. Kupujący zgłasza się do ciebie ale tylko na komunikatorze.
3. Kupujący twierdzi, że wysłał pieniądze na portal aukcyjny i wysyła LINK gdzie rzekomo „odbierzesz” swoje pieniądze albo link do rzekomej firmy kurierskiej.
4. Klikasz w link, który przekieruje cię do fałszywej strony portalu sprzedażowego, banku albo firmy kurierskiej.
5. Ta fałszywa strona wymaga od ciebie podania danych dostępu do twojego konta bankowego albo danych twojej karty – czasem zadzwoni do ciebie „konsultant” żeby ci „pomóc”.
6. Oszuści w kilka minut robią sobie przelewy albo zaciągają kredyt na twoim koncie, a pieniądze wypłacają kodem blik w bankomacie.
7. Do ciebie może przyjść sms z banku z kodem potwierdzającym, albo prośba o zatwierdzenie transakcji w aplikacji bankowej – ale ty niestety nie czytasz dokładnie co potwierdzasz….
 

JAK SIĘ USTRZEC TEGO OSZUSTWA?
1. Za rzeczy sprzedawane na portalu sprzedażowym przyjmuj jedynie wpłaty na twoje konto.
2. Nie zgadzaj się na żadne „pośrednie” formy płatności. Żadnych linków i żadnych płatności „za pomocą” innych portali czy stron.
3. NIGDY nie klikaj w żadne linki przysłane przez obce osoby.
4. NIGDY  nie podawaj danych do logowania do konta lub do karty na niesprawdzonych stronach internetowych ani przez telefon w rozmowie z obcymi osobami.
5. ZAWSZE loguj się do swojego banku z twojego komputera lub w twojej aplikacji w telefonie.
6. ZAWSZE czytaj smsy z banku i sprawdź jaką transakcję czy czynność potwierdzasz.   

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia.