Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci od początku września spotykają się z najmłodszymi w szkołach i przedszkolach ucząc zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Młodszy Aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego odwiedziła w tym tygodniu dzieci z Miejskiego Przedszkola 21 oraz z Zespołu Edukacyjnego numer 6.

Zielonogórscy policjanci prowadzą działania ,,Bezpieczna droga do szkoły”, których głównym celem jest przede wszystkim zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem najmłodszych, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego w tym szczególnym czasie.

Policjanci odwiedzają uczniów szkół podstawowych, ale również przedszkola ucząc najmłodszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W miniony wtorek (07.09) młodszy Aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy prowadziła z dziećmi zajęcia informacyjno-edukacyjne z bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Miejskim Przedszkolu numer 21 w Zielonej Górze, natomiast wczoraj (08.09) spotkała się z uczniami Zespołu Edukacyjnego numer 6 w Zielonej Górze.

Podczas spotkania policjantka omówiła zasady bezpiecznego poruszania się pod drodze. Zwróciła uwagę na zachowania niebezpieczne: korzystanie z telefonu, nieostrożne wejście na jezdnię, przebieganie przez przejście dla pieszych. Przypomniała również dzieciom o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, a także o zasadzie ograniczonego zaufania w ruchu drogowym. Policjantka przypomniała dzieciom jak ważne jest dla ich bezpieczeństwa używanie elementów odblaskowych. Zachęcała również do używania kasków i odzieży ochronnej podczas jazdy na rowerze, czy hulajnodze, a także o konieczności wyposażenia roweru w oświetlenie i dzwonek.

Największą atrakcją były oczywiście praktyczne ćwiczenia z przechodzenia przez jezdnię po wyznaczonym przejściu dla pieszych. Każde z dzieci na koniec spotkania otrzymało odblaskowe zawieszki.

 

Przypominamy
- dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych;

- dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach dostosowanych do ich wzrostu i wagi, a także przypięte pasami;

- rodzice dowożący swoje dzieci do szkół powinni pamiętać aby zaparkować pojazd w miejscu dozwolonym, nie blokować innym przejazdu, a także nie utrudniać widoczności;
- zachęcamy wszystkich, a zwłaszcza dzieci, do noszenia elementów odblaskowych, tak aby być lepiej widocznym dla kierujących – co jest szczególnie ważne w zbliżającym się okresie jesienno – zimowym;

- jeśli nasze dziecko dojeżdża do szkoły rowerem, nie zapomnijmy o kasku i zgodnym z przepisami wyposażeniem roweru w odpowiednie światła – białe lub żółte z przodu i czerwone z tyłu -  czy sprawnych hamulcach;

- rozmawiajmy z dziećmi o przepisach ruchu drogowego i uczmy prawidłowego zachowania na drodze

 

Rodzicu! Bądź sam przykładem prawidłowego zachowania na drodze. Twoje zachowanie zgodne z przepisami kształtuje prawidłowe zachowanie twojego dziecka oraz uczy je odpowiedzialności i rozwagi w drodze do szkoły.

 • Policjantka pokazuje dzieciom znak drogowy STOP
  #1
 • Policjantka pokazuje dzieciom planszę edukacyjną z rysunkami przejść dla pieszych
  #2
 • Policjantka pokazuje dzieciom tablicę edukacyjną z sytuacjami na drodze.
  #3
 • Policjantka ruchu drogowego rozmawia z dziećmi.
  #4
 • #5
 • #6