W niedzielę /12.09./ zakończyło się kolejne Winobranie. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali zielonogórscy policjanci wspierani mundurowymi z innych powiatów województwa lubuskiego. Tegoroczne Winobranie było jednym z najspokojniejszych w ciągu ostatnich kilku lat i podobnie jak w poprzednich latach, policjanci najczęściej interweniowali w przypadku zakłócenie ładu i porządku publicznego lub zakłócenia ciszy nocnej, a także spożywania alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi.

 

            Jak co roku podczas Winobrania policjanci mieli bardzo dużo pracy. Codziennie nad bezpieczeństwem uczestników imprez winobraniowych czuwało ok. 100 policjantów, a podczas weekendów policyjnych patroli było jeszcze więcej. Tak duża ilość służb nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie innych jednostek Policji województwa lubuskiego: Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji i Wydziału Konwojowego oraz kilku komend powiatowych w Nowej Soli, Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu, Wschowie, Żarach i Żaganiu.  

            Ponadto podczas Winobrania zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania pn. „Trzeźwy kierowca”, podczas których codziennie kontrolowali stan trzeźwości kierujących na wybranych ulicach i w różnych miejscach miasta.

            Tegoroczne Winobranie przebiegało spokojnie i w ocenie policjantów było jednym z najbezpieczniejszych w ciągu ostatnich kilku lat.

            Jak co roku najwięcej pracy policjanci, mieli w weekendy, wtedy to także w zabezpieczeniu jarmarku winobraniowego i imprez towarzyszących brała udział największa liczb policjantów. Natomiast podczas całego Winobrania policjanci zatrzymali 24 sprawców przestępstw na tzw. gorącym uczynku – byli to głównie nietrzeźwi kierujący oraz osoby posiadające narkotyki.

 

 

Podsumowanie policyjnych działań w czasie „Dni Zielonej Góry”
(dane dotyczą służb zabezpieczających Winobranie)

4 - 12 września 2021 r.

 

sprawcy przestępstw zatrzymani „na gorącym uczynku”    -  12

zatrzymane osoby poszukiwane                                            -  4

zatrzymane osoby nietrzeźwe:                                                -  16    

ujawniono wykroczeń:                                                              -  437

            - sporządzono wnioski o ukaranie do sądu             -  38

            - sporządzono  mandatów karnych                            - 123

           

           

przeprowadzone interwencje                                                  -  245

osoby wylegitymowane                                                            -  751

skontrolowane pojazdy                                                            -  76