Chociaż schronisko dla bezdomnych zwierząt zostaje w starej lokalizacji, to zmieni się nie do poznania! Psy i koty zamieszkają w ocieplonych boksach z wybiegami, do dyspozycji będą miały bawialnie i teren rekreacyjny. Powstały dwie koncepcje przebudowy schroniska. Od poniedziałku możesz głosować na miejskiej platformie i wybrać jedną z nich.

 
 

 

- Po konsultacjach z nowym operatorem schroniska, zdecydowaliśmy, że zostaje ono w starej lokalizacji. Chcemy, żeby zwierzaki były zaopiekowane w odpowiedni sposób, dlatego schronisko zostanie przebudowane i dostosowane do wymagań tak, żeby jak najlepiej spełniało swoją funkcję – mówił prezydent Janusz Kubicki, na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Przedstawiciele OTOZ Animals podkreślali, że obecna lokalizacja schroniska jest odpowiednia, ze względu na dobre połączenia komunikacyjne i bliskość miasta. - To ważne, bo przy przeniesieniu zwierzaków poza teren zurbanizowany, spada liczba adopcji i w ogóle zainteresowanie bezdomnymi psami i kotami. Problemem dla ludzi jest dotarcie za miasto, szkoły też niechętnie wtedy odwiedzają schronisko, więc spada walor edukacyjny – argumentował Dawid Chabraszewski, zastępca kierownika schroniska. Nowy operator, czyli OTOZ Animals, działa przy ul. Szwajcarskiej od stycznia, jednak już może pochwalić się pozytywnymi efektami swojej pracy. - Podjęliśmy już wiele działań, żeby zmienić to miejsce. Wciąż nadajemy mu trochę koloru, żeby nie kojarzyło się tylko ze smutnymi psami. W lipcu i sierpniu, czyli sezonie ogórkowym, do nowych domów pojechało 175 psiaków i kociaków, z pomocą miasta wyremontowaliśmy szpitalik, przeprowadziliśmy dużą kampanię edukacyjną, zapraszamy do nas uczniów z zielonogórskich szkół – podsumowała Sylwia Zając, kierowniczka schroniska.

 

Teraz dla schroniskowych zwierzaków jeszcze więcej zmieni się na lepsze. Zlikwidowane zostaną stare, metalowe kojce, a wybudowane zostaną ocieplone boksy z wybiegami. I to na dwóch kondygnacjach. Przygotowano dwie koncepcje tego, jak ma wyglądać zrewitalizowane schronisko. W obu psiarnia jest dwukondygnacyjna, jest miejsce na psi plac zabaw i teren rekreacyjny oraz pomieszczenie na psią bawialnię. W pierwszej koncepcji kociarnia jest jednokondygnacyjna, a boksy są usytuowane po obu stronach korytarza. W drugiej koncepcji kociarnia ma dwa piętra, jest węższa, przez co uzyskano dodatkowy teren na zewnętrzny wybieg dla kotów. Może powstać też osiatkowany tunel dla kociaków. -Ważną częścią projektów jest odpowiednia akustyka, tak żeby schronisko nie doskwierało okolicznym mieszkańcom. Zależało nam na prostej, funkcjonalnej bryle, odpowiednio ocieplonej i na rozwiązaniach, dzięki którym łatwo będzie utrzymać czystość i odpowiednie warunki sanitarne – tłumaczyła architektka, Ewa Pobudejska.

 

Głosowanie odbędzie się na platformie: https://zielonagora.konsultacjejst.pl. Rozpocznie się w poniedziałek, 20 września i potrwa przez dwa tygodnie. - Mam nadzieję, że stworzymy piękne miejsce, i dla zwierzaków, i dla ludzi. Zapraszam wszystkich do głosowania! – podsumował Paweł Wysocki, radny Zielonej Razem, zaangażowany w projekt przebudowy schroniska.

 

Po głosowaniu i wyborze mieszkańców jednej z koncepcji, przyjdzie czas na prace projektowe, przygotowanie do budowy i ogłoszenie przetargu. Formalności mogą potrwać około 6 miesięcy.