Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po zielonogórskim deptaku. Coraz więcej młodych ludzi spędza również czas w centrum miasta – a jednym z najbardziej popularnych miejsc jest Plac Teatralny. Niestety nie każdy zachowuje się tam właściwie – picie alkoholu, krzyki, awantury, zaśmiecanie – to postępowanie nieakceptowalne dla mieszkańców miasta, dlatego każdego dnia o różnych godzinach policyjne patrole pojawiają się teraz w tym miejscu.

W Zielonej Górze deptak i wąskie uliczki wokół niego są szczególnym miejscem dla mieszkańców. To tam toczy się życie miasta, spotykają się mieszkańcy, odwiedzają turyści. Także dla zielonogórskich policjantów to wyjątkowe miejsce. Od wielu lat w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze ten obszar nazywany jest Rejonem Wzorowego Porządku. Oznacza to, że w ten rewir służbowy każdego dnia o różnych porach doby kierowane są policyjne patrole. Porządku i bezpieczeństwa strzegą także kamery miejskiego monitoringu, które wspomagają policjantów w działaniach.

Wraz z nadejściem wiosennej pogody w centrum miasta pojawia się coraz więcej młodych ludzi. Szczególnie Plac Teatralny jest oblegany przez młodzież, która niestety nie zawsze zachowuje się tam właściwie. Picie alkoholu, głośne zachowanie, zaśmiecanie terenu, niszczenie infrastruktury – to absolutnie niedopuszczalne postępowanie. Dlatego policyjne patrole piesze, zmotoryzowane i w sezonie oczywiście patrole rowerowe kierowane są w ten rejon każdego dnia przez całą dobę. Sprzymierzeńcami policjantów w dbaniu o porządek w centrum miasta są operatorzy miejskiego monitoringu. Często to dzięki ich czujności policjanci z patrolu kierowani są na miejsce zanim jeszcze coś złego się wydarzy. Umundurowany policyjny patrol często „studzi” zapędy do łamania prawa.