W piątek wieczorem (24.03) sulechowscy policjanci zatrzymali 22-letnią mieszkankę miasta, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu – badanie wykazało 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 22-latce prawo jazdy, odpowie również za przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu za co grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Policyjne patrole Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze codziennie sprawdzają trzeźwość kierujących przy okazji wszystkich kontroli samochodów. Co pewien czas organizowane są również działania, podczas których badani są wszyscy kierowcy na określonym odcinku drogi. Niestety, mimo zwiększenia kar wciąż znajdują się nieodpowiedzialni, którzy pod wpływem alkoholu decydują się kierować samochodami i stwarzają tym samym zagrożenie w ruchu drogowym.

Wyjątkową nieodpowiedzialnością wykazała się w miniony piątek (24.03) 22-letnia mieszkanka Sulechowa kierująca Volkswagenem Golfem. Kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej na ulicy Okrężnej. Policjanci sprawdzili trzeźwość kierującej – okazało się, że ma w wydychanym powietrzu 0,8 promila alkoholu. 22-latka została zatrzymana, policjanci również zatrzymali jej uprawnienia do kierowania – a co zaskakujące okazało się, że prawo jazdy ma dopiero od miesiąca…. 

Zatrzymana 22-latka odpowie za przestępstwo z artykułu 178a kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Przez sąd obligatoryjnie zasądzona zostanie także grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.