Warunki drogowe dzisiejszego poranka były bardzo trudne. Nocne opady śniegu spowodowały, że jezdnie, a zwłaszcza boczne drogi pokryte były śniegiem lub pośniegowym błotem. Takie warunki mogły zaskoczyć wielu kierujących, zwłaszcza tych, którzy nie zdążyli a czas zmienić opon na zimowe. Pamiętajmy więc, żeby zimą sprawdzać prognozy na następny dzień i wyjechać do pracy kilka minut wcześniej. Nie nadrabiajmy spóźnienia na drodze. Bądźmy ostrożni, a także pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości, ograniczeniu prędkości i szacunku wobec innych użytkowników dróg.

W panujących obecnie trudnych warunkach, przy śliskiej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie zimowym. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, musimy zadbać między innymi o odpowiednie przygotowanie pojazdu czyli dobrą widoczność - niezbędne jest więc odśnieżenie pojazdu – nie tylko przedniej szyby, ale również szyb bocznych, lusterek oraz lamp przednich i tylnych.

Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną oraz rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości i stylu jazdy do trudnych warunków panujących na drogach. Opady śniegu i następujące po nich częste oblodzenie jezdni czy zalegające błoto pośniegowe, znacznie utrudniają jazdę po drogach powiatu zielonogórskiego, dlatego osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem. 

Takie niesprzyjające, zmienne warunki i niskie temperatury mają się utrzymać przez kolejne dni, dlatego prosimy wszystkich kierujących, aby starali się rano wyjechać kilka minut wcześniej po to, żeby nie nadrabiać straconego czasu na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach. Przy śliskiej nawierzchni pojazd łatwo może stracić przyczepność, a żeby wyprowadzić pojazd z poślizgu, trzeba posiadać spore umiejętności. Z pewnością łatwiej zahamować i opanować pojazd przy mniejszej prędkości więc…… noga z gazu!

                 

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5