Kierujący pod wpływem alkoholu nadal problemem na drogach
Jazda pod wpływem alkoholu to nadal poważny problem na naszych drogach. Ostatni weekend przyniósł kolejne przykłady lekceważenia przepisów i zagrożenia bezpieczeństwa zarówno kierujących, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Policja nieustannie przypomina o konsekwencjach, a mimo to zdarzenia te wciąż mają miejsce.
  • Policja zatrzymała dwie kobiety prowadzące pojazdy po spożyciu alkoholu.
  • 41-letnia kierująca fordem miała ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie.
  • 62-letnia kobieta kierująca microcarem stwierdziła, że "omija dziury", miała ponad 2,5 promila.
  • Kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi karą do 3 lat więzienia, wysoką grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów.

W miniony weekend policjanci zatrzymali dwie kobiety, które wsiadły za kierownicę po spożyciu alkoholu. Pierwsza z nich, 41-latka prowadząca forda, została zatrzymana w niedzielę w miejscowości Łężycy. Badanie wykazało, że miała w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Druga z kierujących, 62-letnia kobieta, została zatrzymana w Sulechowie. Niezwykłe tłumaczenie kobiety o omijaniu dziur na drodze szybko zostało obalone przez wynik badania trzeźwości, który wykazał ponad 2,5 promila alkoholu w jej organizmie.

Niestety, mimo wieloletnich działań prewencyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez policję, problem jazdy pod wpływem alkoholu nie znika. Każdy przypadek jest przestrogą dla innych kierowców, przypominającym o ogromnym zagrożeniu, jakie niesie za sobą taka nieodpowiedzialność. Alkohol znacząco obniża zdolność oceny sytuacji na drodze, co może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Przypominamy, że konsekwencje prawne jazdy po alkoholu są surowe. Kierujący w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z karą pozbawienia wolności do 3 lat, obowiązkową grzywną w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakazem prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata. Pamiętajmy, że decyzja o wsiadaniu za kierownicę po alkoholu może mieć długotrwałe, a nawet nieodwracalne konsekwencje.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów drogowych. Nie pozwólmy, aby chwila zapomnienia zamieniła się w tragedię na drodze.


Opierając się na: KMP w Zielonej Górze