Ochrona bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego to jedno z podstawowych zadań zielonogórskich policjantów. Działaniem podejmowanym wielokrotnie podczas codziennych służb patrolowych jest kontrolowanie czy kierujący pojazdami nie znajdują się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Niestety niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący lub kierujący pod wpływem środków odurzających. Wczoraj zatrzymano dwie takie osoby.

Od wielu lat piszemy o działaniach zielonogórskich policjantów zmierzających do ograniczenia na drogach liczby pijanych kierowców oraz kierujących pod wpływem narkotyków. Policjanci ruchu drogowego oraz ogniw patrolowo-interwencyjnych Komendy Miejskiej Policji  w Zielonej Górze, a także pełniący służbę w naszym powiecie policjanci Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim w czasie służb patrolowych kontrolują kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków.   

Zarówno alkohol jak i narkotyki powodują zaburzenia widzenia i świadomości, upośledzają możliwość oceny sytuacji na drodze. To właśnie z tego powodu kierujący pod wpływem alkoholu i narkotyków są tak niebezpieczni dla innych uczestników ruchu drogowego. W ostatnich dniach zielonogórscy policjanci ogniw patrolowo-interwencyjnych zintensyfikowali wykorzystanie narkotesterów podczas codziennych patroli. Policjanci w trakcie służby wielokrotnie przeprowadzają testy w przypadku najmniejszego podejrzenia, że kierujący może znajdować się pod wpływem środka odurzającego. Badanie na zawartość narkotyków jest szybkie i proste – pobierana próbka śliny wkładana jest do przenośnego analizatora, który w ciągu kilku minut sprawdzi czy w organizmie badanego nie ma środków odurzających.  

W ciągu ostatniego tygodnia zielonogórscy policjanci zatrzymali 10 nietrzeźwych kierujących i 1 osobę kierującą pod wpływem narkotyków. Niechlubnym rekordzistą był zatrzymany w Przybymierzu 46-latek kierujący Seatem – miał w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu!  Jednym z zatrzymanych był także kierujący hulajnogą nietrzeźwy mężczyzna, który doprowadził do kolizji z pieszym. Wczoraj policjanci z Sulechowa zatrzymali 67-latka kierującego Volkswagenem Passatem – mężczyzna miał pod 2,2 promila alkoholu w organizmie.   

 

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.