Uprawnienia elektryczne SEP - jak je zdobyć?

Uprawnienia elektryczne SEP, stanowią bardzo cenną kwalifikację zawodową. Osoby ją posiadające, nie będą miały większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia - w końcu przecież sektor energetyczny w Polsce jest jednym z największych pracodawców. Poza tym na rynku odczuwalny jest coraz bardziej brak specjalistów  w zakresie energetyki, którzy mogą się pochwalić posiadaniem uprawnień SEP. Nie bez przyczyny coraz większa ilość osób, tym bardziej mających na względzie zmianę branży, interesuje się taką tematyką i rozważa, jak można zdobyć uprawnienia sepowskie. Nie jest to aż takie trudne, jak może się na początku wydawać. Wszystko sprowadza się do przejścia szkolenia sepowskiego, zdania egzaminu i odebrania świadectwa na temat zdobytych kwalifikacji.

Jak wybrać odpowiedni kurs SEP?

Oferta szkoleń elektrycznych SEP, jest bardzo obszerna. Nie warto jednakże dokonywać spontanicznego wyboru w tym zakresie, opierając się tylko na cenie czy dogodnym terminie szkolenia. Warto poświęcić nieco czasu na poczet zapoznania się ze wszystkimi informacjami odnośnie danego kursu energetycznego SEP, żeby nie popełnić błędu, który skutkował będzie negatywnym rezultatem podczas późniejszego egzaminu. Dobrym kierunkiem będzie GRUPA SILESIA Sp. z o.o , która zajmuje się nie tylko szkoleniami SEP, ale również egzaminowaniem ich uczestników. 

Jak zapisać się na kurs energetyczny?

Po znalezieniu właściwej oferty szkolenia SEP będziemy mogli przejść do zrealizowania idei zdobycia energetycznych uprawnień. Zanim podpiszemy umowę z firmą organizującą kurs warto, abyśmy zapoznali się jeszcze z obecną ofertą, mając na względzie lokalizację szkoleń oraz ich terminy. Ma to ogromne znaczenie z perspektywy uczestnika, który przecież nie chce tracić pieniędzy i czasu na dalekie dojazdy. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie takiego kursu SEP, który zostanie zorganizowany niedaleko miejsca naszego zamieszkania. Nie powinno być z tym na szczęście problemów.

Odpowiednie podejście do szkolenia energetycznego SEP

Nawet najlepiej zorganizowane szkolenie i najlepsi szkoleniowcy nie zagwarantują nam zdania egzaminu energetycznego SEP, jeżeli jako kursanci nie damy nic od siebie. Panuje powszechne przekonanie, iż kursy energetyczne są bardzo nudne, tym bardziej dla tych osób, które mają już doświadczenie w branży. To jednakże wyłącznie mit. Tak naprawdę merytoryczny, atrakcyjny program szkolenia może być interesujący dla każdego z uczestników, co ma wpływ na realne podnoszenie poziomu kompetencji fachowca.

Zdanie egzaminu SEP

Po zakończonym kursie energetycznym SEP przyjdzie chwila prawdy, czyli próba zdania egzaminu. Nie będzie on nazbyt trudny dla kogoś, kto potraktował szkolenie poważnie, słuchał tego, co mówi instruktor i nie bał się prosić o wyjaśnienie niezbyt zrozumiałych kwestii. Sporo zależy tutaj niewątpliwie od tego, czy program kursu będzie kompleksowy i czy kładzie nacisk na wszelki najistotniejsze kwestie mające związek z przeprowadzaniem prac w energetycznym sektorze. Wracamy w tym momencie do pierwszego kroku, czyli odpowiedniego wybrania szkolenia energetycznego SEP. Właściwie przygotowani kursanci nie będą mieć kłopotów z uzyskaniem dobrego rezultatu. Jeżeli egzamin zostanie zdany, kandydat otrzyma uprawnienia energetyczne, co jest poświadczane przez osoby będące członkami komisji egzaminacyjnej.

Odebranie świadectwa kwalifikacji

Świadectwo kwalifikacji stanowi potwierdzenie, iż osoba go posiadająca uzyskała uprawnienia energetyczne SEP w grupie G1. Będzie to równoznaczne z tym, iż może ona przeprowadzać prace mające związek z eksploatacją oraz utrzymywaniem instalacji elektrycznych. Co istotne, uprawnienia zdobyte na terenie Polski są uznawane również w innych krajach na terenie Unii Europejskiej, w Szwajcarii, jak i w państwach zaliczanych do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Należy mieć na względzie, iż uprawnienia SEP muszą być odnawiane co 5 lat, co wiąże się z ponownym odbyciem kursu i późniejszym zdaniem egzaminu. Po tym, jak uzyskamy uprawnienia energetyczne, możemy od razu pomyśleć o tym, aby poszerzyć posiadane kwalifikacje i postarać się również o uprawnienia cieplne i gazowe.