Zielonogórscy policjanci rozpoczynają działania związane z wakacyjnym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. W ostatnim dniu roku szkolnego będą czuwać nad bezpieczeństwem uczniów poruszających się po mieście, aby mogli oni spokojnie i bezpiecznie zakończyć rok szkolny. W rozpoczynającym się właśnie okresie wakacyjnym policjanci zwrócą uwagę na sytuację na drogach, ale także na bezpieczeństwo osób wypoczywających na obozach czy półkoloniach. Mundurowi będą kontrolować kąpieliska i przypominać o zasadach bezpieczeństwa na co dzień.

Przy okazji rozpoczynających się wakacji, policjanci przypominają kierującym o respektowaniu praw innych uczestników ruchu drogowego w tym w szczególności osób pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają uwagę na ich bezpieczeństwo, dlatego osoby łamiące przepisy i zagrażające innym mogą się spodziewać surowych konsekwencji – mandatów lub nawet wniosków o ukaranie kierowanych do sądu. Obecność policjantów na ulicach z pewnością wpłynie na to, że niektórzy kierujący zdejmą nogę z gazu.

W związku z licznymi wakacyjnymi wyjazdami przypominamy wszystkim o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, dostosowaniu prędkości do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Na drogach będzie więcej patroli policyjnych, które zadbają o bezpieczeństwo podróżujących i wyeliminują z ruchu tzw. „piratów drogowych”, ale już teraz prosimy o cierpliwość, rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów oraz szacunek dla innych podróżujących. Osoby znacznie przekraczające prędkość, wykonujące gwałtowne manewry czy zagrażające innym uczestnikom ruchu drogowego mogą się spodziewać zdecydowanej reakcji policjantów. Przestrzegamy również przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu!

Pamiętajmy też, aby zaplanować odpoczynek, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi lub podczas upałów, a także zabrać ze sobą wodę. Jeśli mamy problemy ze zdrowiem, ciśnieniem lub bardzo męczą nas upały, radzimy wyjeżdżać wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura trochę spadnie.

W czasie wakacji jednym z ważnych aspektów bezpieczeństwa jest umiejętne korzystanie z kąpieli. Co roku w Polsce mamy zbyt dużo utonięć, wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych na wodach oraz wypadków związanych ze skokami do wody w miejscach niebezpiecznych. Gdy upalna pogoda zachęca do korzystania z kąpieli nie tylko na kąpieliskach strzeżonych, ale również w otwartych akwenach, ważne jest to żeby pamiętać o bezpieczeństwie – woda może być groźna nawet dla osoby umiejącej pływać. Dlatego te zielonogórscy policjanci będą dbać o bezpieczeństwo również na wodach, kontrolując wszelkie kąpieliska.