Jesienna aura, szybko zapadający zmrok, śliskie nawierzchnie dróg, mgły i opady deszczu – to wszystko znacznie pogarsza widoczność na drodze. Widoczność, która pieszemu może uratować życie i zdrowie. Przypominamy kierowcom i pieszym o konieczności szacunku wobec siebie nawzajem oraz o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego. PIESI PAMIĘTAJCIE O ELEMENTACH ODBLASKOWYCH.

Dzisiaj rano na ulicy Wrocławskiej w  Zielonej Górze doszło do potrącenia pieszego. Mężczyzna  – jak się okazało nietrzeźwy – nagle wtargnął na jezdnię w miejscu niedozwolonym i wpadł pod prawidłowo jadący samochód marki Skoda. Pieszy został zabrany do szpitala, a badanie wykazało, że ma w organizmie 2 promile alkoholu.

Od początku października w zielonogórskim powiecie doszło do 7 wypadków z udziałem pieszych (jedna z osób potrąconych poniosła śmierć) oraz 4 kolizji. Sprawcami zdarzeń w 4 przypadkach byli piesi, a w 7 kierujący pojazdami.

Przyczyny tych zdarzeń to:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
- siedzenie, stanie na jezdni,
- nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu

Zielonogórscy policjanci od wielu lat działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone są zarówno działania na drogach powiatu, jak również wielokrotnie z zarządcami dróg konsultowane są zmiany w infrastrukturze ścieżek rowerowych czy przejść dla pieszych. Jednak wciąż największe znaczenie ma zachowanie samych uczestników ruchu drogowego. Znajomość przepisów, zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu, a także życzliwość i uprzejmość są najważniejszymi czynnikami zapobiegającymi kolizjom i wypadkom.

 

PRZYPOMINAMY:

 

Kierujący pojazdami samochodowymi:   

  • mają obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (dotyczy również przejazdów dla rowerzystów)
  • nie mogą omijać innych pojazdów, które zatrzymały się żeby przypuścić pieszych i rowerzystów;
  • nie mogą rozpoczynać i kontynuować manewru wyprzedzania przed tymi miejscami;
  • muszą zachować szczególną ostrożność wykonując manewr skrętu na skrzyżowaniach gdzie jezdnia krzyżuje się z przejściem dla pieszych i ścieżką rowerową;
  • muszą pamiętać, że rowerzystom zezwolono wyprzedzać wolno jadące pojazdy, z prawej ich strony.

 

Piesi:

  • nie mogą przechodzić przez drogę w miejscach poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych;
  • mają obowiązek poruszać się chodnikiem - a w przypadku jego braku - poboczem drogi po jej lewej stronie;
  • nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów;
  • mają obowiązek przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść i nie spowodują zagrożenia w ruchu drogowym;


Przypominamy również pieszym, że warto mieć na ubraniu elementy odblaskowe zwiększające widoczność. Badania wskazują, że element odblaskowy co najmniej 10-krotnie zwiększa dystans z jakiego kierujący samochodem jest w stanie zauważyć pieszego – dając mu również więcej czasu na reakcję.

Pamiętajmy że w zderzeniu z samochodem pieszy ma dużo mniejsze szanse!