Na co zwrócić uwagę w rankingu fotelików, by wybrać odpowiedni fotelik dla naszego dziecka?

Według Prawa Polskiego dzieci do wzrostu 150 cm muszą podróżować w foteliku samochodowym, dlatego każdy rodzic posiadający samochód prędzej czy później staje przed wyborem odpowiedniego fotelika. To wcale nie musi być trudne, wystarczy zapoznać się z rankingami fotelików i dobrze przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania. Na co zwrócić uwagę w rankingu fotelików, by wybrać odpowiedni fotelik dla naszego dziecka?

Wiek, wzrost i waga dziecka

Najważniejszą funkcją fotelika jest zabezpieczenie dziecka w czasie jazdy. Jednak, aby fotelik spełniał tę funkcję musi być on prawidłowo dopasowany do dziecka. Zbyt mały lub zbyt duży fotelik nie będzie zapewniał bezpieczeństwa. Na szczęście foteliki samochodowe są pogrupowane według wagi i wieku dziecka, co ułatwia wybór rodzicom. A są to grupy: 

  • 0: przeznaczone dla niemowląt w wieku do 9 miesięcy i wadze do 10 kg;
  • 0+: dla niemowląt do 18 miesięcy i o wadze do 13 kg;
  • I: przeznaczone dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 4 lata i o wadze do 25 kg; 
  • II: dla dzieci w wieku 4 – 6 lat  i wadze w granicach 15 – 25 kg 
  • III: dla dzieci w wieku 6 – 11 lat i waga 22 – 36 kg.

Warto zauważyć, że wiek jest podany tylko orientacyjnie, ponieważ nie każde dziecko będzie ważyło tyle samo. Tak więc, najważniejszymi parametrami są waga i wzrost dziecka i to właśnie pod nie powinno dobierać odpowiedni fotelik. Dlatego np. fotelik 9-18 kg  trzeba wymienić kiedy dziecko przekroczy limit wagowy, lub z niego wyrośnie. Jeśli chodzi o  foteliki o limicie wagowym do 13 kg, kiedy głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika, oznacza to, że fotelik jest za mały. Z kolei foteliki ze wszystkich innych grup należy wymienić kiedy lina oczu dziecka jest ponad górną granicą. 

Dopasowanie do samochodu

Wnętrza poszczególnych modeli samochodów różnią się, więc nie każdy fotelik będzie pasował. Dobrze dobrany fotelik samochodowy musi idealnie dopasować się do tylnej kanapie pojazdu. Wielkość fotelika zależy od gabarytów samochodu, musi się zmieścić w aucie i nie sprawiać problemów przy wkładaniu i wyciąganiu go z pojazdu.. Mocowania fotelika muszą być kompatybilne z samochodem, powinno się go zamontować bez większego wysiłku.

Inne parametry

Podczas zakupu fotelika warto też zwrócić uwagę na funkcje i parametry jakie posiada, czyli między innymi:

  • rozpiętość wagowa: foteliki o dużej rozpiętości wagowej są bardziej ekonomiczne, ponieważ rosną razem z dzieckiem. Choć nie dla wszystkich dzieci będą odpowiednim wyborem: dla drobniejszych maluchów mogą być za duże;
  • zakres regulacji siedziska: foteliki mogą mieć funkcję np. zmiany pozycji do snu dziecka;
  • materiał z jakiego fotelik jest wykonany;
  • sposób montowania: fotelik mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy.